newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Експерти розповіли, що являє собою енергетична стратегія України

Експерти розповіли, що являє собою енергетична стратегія України

Інститут енергетичних досліджень здійснив аналіз та за його підсумками представив Аналітичну записку "Енергетична стратегія України-2030: обережно та багатовекторно". В даному документі Енергетичної стратегії України на період до 2030 року зокрема, зазначається:

1. Оновлена Стратегія готувалася у закритому і непублічному "режимі" та являє собою не нову розробку, а оновлення Документу 2006 року. Позиція Інституту енергетичних досліджень полягає у тому, що події та тренди на світових енергетичних ринках вимагають від України не косметичного оновлення, а кардинальної перебудови Стратегії.

2. Міжнародне енергетичне агентство розраховує свої довгострокові плани і стратегії до 2050 року. Це дає підстави зробити попередній висновок, що запропонований до розгляду варіант української Стратегії є перехідним і через 2-3 роки він потребуватиме перегляду.

Видео дня

3. Одним із головних факторів, який вплинув на Стратегію, стала наступна "точка опори": рівень економічного добробуту України, валовий внутрішній продукт і рівень життя населення буде зростати. Не були враховані фактори високої імовірності поглиблення фінансової та економічної кризи у світі і, як наслідок, в Україні. Це зумовлює обережність і багатовекторність Стратегії, що не дає змоги чітко сказати, яким саме бачать майбутнє енергетики України автори Стратегії.

4. Практично всі напрямки енергетики у Стратегії передбачають участь інвесторів. У даній Стратегії прослідковується визнання держави, що вона самостійно не може впоратися із розвитком власної енергетики. Варто зауважити, що у попередній Стратегії зразка 2006 року не було однозначного вибору на користь приватного капіталу в електроенергетичній галузі.

5. Стратегія понизила показник сукупної потужності нетрадиційної й відновлюваної енергетики в Україні. До 2030 р. він має скласти 10% від установленої потужності або 5-7 ГВт. В оновленій Стратегії не були враховані пропозиції профільного органу Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження. Також проігноровано вимоги Європейського Енергетичного Співтовариства щодо збільшення частки відновлюваних джерел енергії в енергетичному балансі країни.

6. У вугільній галузі Стратегія націлена на повну приватизацію. На етапі реформування вугільної галузі в 2011-2015 рр. Україна має підготувати й провести приватизацію, або передачу в оренду чи концесію всіх державних шахт незалежно від рівня рентабельності. При цьому залишається без відповіді питання чому держава не може управляти і заробляти на шахтах, які є прибутковими?

7. В оновленій Стратегії вперше враховано потенціал запасів нетрадиційного газу та надано куди більш оптимістичний прогноз зростання обсягів його видобутку в Україні. Очікується, що Україна зможе забезпечити близько 90% внутрішнього попиту на газ за рахунок власного видобутку до 2030 р. При цьому темпи зростання обсягів газу, прогнозовані Стратегією зразка 2006 року, не були реалізовані.