newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

В Україні з’явиться Науково-виробничий комплекс для розмноження елітних саджанців винограду

663
В Україні з’явиться Науково-виробничий комплекс для розмноження  елітних саджанців винограду

Виноградарська галузь України перебуває у кризовому стані. Сьогодні для закладки нових виноградників Україна імпортує близько 50% посадкового матеріалу. Закуповуючи іноземні сорти та висаджуючи їх замість тих, що були селекціоновані в Україні, ми втрачаємо український виноградний генофонд. А такого мускату, як вирощують у Криму, немає ніде в світі.

Видео дня

До того ж, виноград – це культура, чутлива до агрокліматичних умов місцевості, а клімат в Україні та Італії, з якої переважно завозиться посадковий матеріал, відрізняється.

І якщо вітчизняні селекціонери добре знайомі з агрокліматичними умовами України, то іноземні компанії більше адаптують сорти під свої умови вирощування.

Як наслідок, імпортні саджанці більш чутливі до холодних українських зим. Крім того, вже зафіксовані випадки, коли саджанці, що надійшли з-за кордону, були заражені вірусом жовтої мозаїки, який виявляється лише на третій рік після посадки. А це призвело до значних втрат господарств, адже три роки роботи було втрачено, а насадження викорчувано.

Ситуація у виноградарстві ускладнюється ще й тим, що сьогодні українські науково-дослідні центри не здатні забезпечити розсадницькігосподарства необхідною кількістю посадкового матеріалу. Так, НІВіВ "Магарач", через застарілу матеріально-технічну базу, зараз не може задовольнити потреби вітчизняних господарств та виробляти необхідну кількість клонів другого вегетативного покоління, які потрібні для видачі цінного посадкового матеріалу високих категорій "Вихідний" та "Базовий". Це необхідно для закладки маточників у розсадницьких господарствах та їхнього переходу на виробництво сертифікованого посадкового матеріалу.

Для вирішення проблеми, що виникла, в Україні планують побудувати сучасний науково-виробничий комплекс з мікроклонального розмноження та виробництва елітного посадкового матеріалу.

Як повідомив Володимир Лиховський, начальник відділу селекції, генетики винограду та ампелографії НІВіВ "Магарач", кандидат сільськогосподарських наук: "Нам необходимо создавать новую экспериментально-техническую базу. Для того, чтобы мы могли выращивать и обеспечивать в полном объеме посадочным материалом категории "Вихідний" питомниководческие хозяйства для закладки базовых маточников и потом дальнейшего производства своего собственного сертифицированного посадочного материала".

Комплекс буде побудовано на базі вегетаційного майданчика у селі Відрадне. Тут буде здійснюватися повний цикл селекційного процесу зі створення нових сортів винограду: гібридизація, посів насіння, вирощування та доведення сіянців до плодоношення, закладка маточників інтенсивного типу, виробництво посадкового матеріалу. На ділянках, які знаходяться поряд із майданчиком, будуть закладені маточники нових сортів, що селекціонував інститут, дві гібридні ділянки та вперше в системі інституту буде створена повноцінна сортоділянка з випробовування сортів винограду.