newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Аналітики назвали загрози та перспективи розвитку енергосектору

Аналітики назвали загрози та перспективи розвитку енергосектору

Аналітиків енергогалузі насторожує відсутня позиція оновленої Стратегії щодо корпоратизації і можливої необхідності приватизації НАЕК "Енергоатом" і НЕК "Укренерго". "У 2012 році була підготовлена програма майбутньої корпоратизації ядерної галузі і сфери магістральних електромереж. Це може дозволити у найближчому майбутньому приватизувати атомні та елетромережеві об"єкти, що суттєво вплине на енергетичний баланс держави", - відмітив під час обговорення нової енергостратегії експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.

Крім того, залишилася в оновленій Стратегії і отримала більш ширше пояснення модернізація генеруючих потужностей (ТЕС зі встановленням пилогазоочисного обладнання, ТЕЦ, АЕС, ГЕС), модернізація та розвиток магістральних і розподільчих електромереж, реалізація проектів будівництва ГЕС і ГАЕС, будівництво третього і четвертого блоків Хмельницької АЕС. "Водночас оновлена Стратегія не дає однозначної відповіді на питання: за які кошти буде здійснюватися необхідна модернізація?", - задаються питанням аналітики.

Видео дня

Споживання електроенергії за базовим сценарієм оновленої Стратегії прогнозується у 2030 р. в обсязі 395,1 млрд. кВт/год, в порівнянні з 2005 р. (176,9 млрд. кВт/ч) воно збільшиться на 218,2 млрд. кВт/ч (123%). При реалізації базового і оптимістичного сценарію (315 ТВт/год) необхідно реалізувати проекти з будівництва блоків АЕС на нових майданчиках (мінімальною потужністю 3 ГВт за базовим сценарієм і 5 ГВт за максимального сценарію) і додаткове будівництво вугільних станцій (потужністю 5 ГВт за базовим сценарієм і 11 ГВт за максимального сценарію).

"Позитивним моментом є те, що в оновленій Стратегії закріплено, що цільова структура власності в ПЕК України повинна сприяти підвищенню ефективності та залученню приватних інвестицій за умови дотримання національних інтересів і забезпечення стратегічних завдань розвитку галузі", - сказано у результатах обговорення стратегії.

З іншого боку, на думку аналітиків, дещо "розмито" сказано про стратегічні гідроелектростанції та атомні електростанції, а також магістральні та міждержавні елетромережі, які у середньостроковій перспективі залишатимуться у власності держави. "На нашу думку ця сфера енергосектору має залишатися під контролем держави для впливу і регулювання електроенергетики у майбутньому", - вважають фахівці Інституту енергодосліджень.

Стосовно пропозицій в оновленій Стратегії, що будівництво нових гідро- та атомних електростанцій можливе або за рахунок держави, або за участі приватних інвесторів на умовах державно-приватного партнерства, то такий шлях розвитку, на думку аналітиків, є цілком допустимим.

Варто зауважити, що у попередній Стратегії зразка 2006 року не було однозначного вибору на користь приватного капіталу в електроенергетичній галузі.