newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Чотири книги відповідальності: коли запрацює в Україні FIDIC

дороги в Україні

В Києві проходитьпрофесійний семінар "Бізнес-дні FIDIC в Україні" - під патронатом Комітету ВР з питань транспорту. Зібралось чимало представників будівельного та шляхобудівного бізнесу – як вітчизняного, так і закордонного. Відвідали захід представники Уряду та відповідних відомств.

В двох словах нагадаю — Міжнародна Федерація інженерів-консультантів вже  майже 100 років є світовим авторитетом в області правового регулювання проектної і дослідницької діяльності.

Запровадження системи контролю FIDIC у сфері дорожнього господарства – надзвичайно актуальне питання в Україні.

Чому? Тому що це – принципово інших підхід, ніж той, до якого ми звикли за багато десятків років. Я б сказав навіть – це інший світогляд.  Він не припускає формального та безвідповідального ставлення до справи.

Видео дня

Як саме? Інструмент простий: до процесу залучається ще один учасник, який з’єднує замовника й підрядника додатковим рівнем відповідальності. Незалежна фігура – інженер-консультант. Саме він відповідає своєю репутацію за кінцевий результат.

Це означає, що не може бути споруд, які будуються "на чесному слові", не може бути доріг, на ремонти яких щороку витрачаються мільйони, а вони стають все гіршими.

Види контрактів, чи проформи, які розроблені фахівцями  FIDIC виводять взаємини між замовниками та підрядниками в  іншу площину, яку у нас прийнято називати "європейський рівень". Це відповідальність та чіткість в роботі. Це ринок з потужними гравцями, це якісні прозорі тендери, жвава конкуренція. Як результат – інвестиційний бум.

Іноземні інвестори вже й натякають, і прямо говорять: навчиться працювати відповідально та якісно, зробіть відповідне законодавство, яке б захищало всіх учасників ринку, пожвавте внутрішню економіку та свого споживача – і ми йдемо до вас.

Впровадження FIDIC як раз і могло б стати підтвердженням того, що ми рушаємо по такому алгоритму.

Маю зазначити, що для вирішення цієї проблеми законодавцями вже зроблено ряд кроків. 17 листопада 2016 року Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо реформування системи управління автомобільними дорогами загального користування" № 1764-VIII.

Законом передбачається можливість застосовування принципів та умов контрактів Міжнародної федерації інженерів-консультантів (FIDIС) під час будівництва та реконструкції автомобільних доріг у порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Втім, гармонізація європейських підходів в сфері будівництва з українським законодавством йде дуже нелегко. Є, зокрема, купа проблем, які стосуються використання проформ FIDIC.

Перша проблема: законодавство, яке треба змінювати. В розвиток названого закону № 1764 Уряд прийняв постанову "Про затвердження вимог щодо проведення контролю якості робіт з нового будівництва, реконструкції та ремонту автомобільних доріг загального користування".

Втім, як виявилось, цей нормативно-правовий акт писався точно не за принципами FIDIC, бо  містить цілу низку недоліків та потребує доопрацювання. Комітет з питань транспорту висловив з цього приводу власну позицію – як профільному Міністерству інфраструктури, що готувало проект, так і  Уряду в цілому. Коли чекати на те доопрацювання – питання відкрите. А час між тим спливає.

Друга проблема – суто юридична, але вона теж гальмує процес. Це – наявність договорів лише англійською мовою. Офіційного перекладу на українську мову, котрий був би затверджений Міжнародною федерацією інженерів-консультантів, не існує.Ця проблема, на мою думку, повинна бути вирішена шляхом затвердження Урядом або Міністерством інфраструктури офіційного перекладу всіх книг FIDIC на українську мову. Бо інакше – пройде не одне десятиріччя. Аж поки всі учасники вітчизняного ринку опанують англійську настільки, що зможуть без запинки студіювати всі чотири книги FIDIC: Білу, Червону, Жовту та Серебряну.

Третя проблема – непрофесійне сприйняття формату FIDIC на місцях: існує думка, що угоди за проформами FIDIC можуть бути вкрай обтяжливими для підрядника. Проте, детальний аналіз книг FIDIC дозволяє стверджувати, що контракти за умовами FIDIC є достатньо збалансованими угодами. А досвідчений підрядник має шанси отримати значну кількість переваг від використання таких договорів, у тому числі й матеріальних.

Тепер щодо подальшої адаптації українського законодавства. Тут слід рухатись не лише в частині запровадження "незалежного контролю якості будівництва та ремонту доріг", а –  перш за все – запроваджувати самі  проформи FIDIC.

Що це означає на практиці? Дозволю декілька конкретних моментів.

Отже – щодо інженерів-консультантів, їх статусу й повноваженні, які слід визначити на нормативному рівні – так саме, як і рівень та строки їх відповідальності,  види та форми оплати послуг.

Необхідно розробити відповідне положення про права та повноваження інженера-консультанта – при виконанні договорів підряду за проформами FIDIC,-- створити та затвердити на рівні нормативно-правового акту форми звітних фінансових документів, які б відповідали як проформам FIDIC, так і чинним українським нормативним документам, визначитись та затвердити, яким чином українські інженери-будівельники будуть підтверджувати кваліфікацію "інженер-консультант" з правом проводити нагляд за будівельними об’єктами. А також – порядок отримання сертифікату інженера-консультанта або іншого документу, який би дозволяв працювати. Врешті, треба визначити порядок роботи закордонних інженерів-консультантів.

Отже, дуже б хотілося сподіватись, що нинішня дводенна тематична дискусія в Києві вийде на рівень практичних рішень. І як результат – формат FIDIK буде запроваджено в Україні повсюдно та вже найближчим часом. І це стане ще одним з підтверджень того, що ми інтегруємось в європейський простір по усіх напрямках.