newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Вовка боятися в ліс не ходити, чи Як популісти хотіли налякати українців зарплатами

10,8 т.
Зарплаты в Украине

Україна — країна парадоксів і контрастів. Коли зрада — то зрада скрізь і всюди. Коли перемога — то в ній точно десь причаїлася зрада. А може навіть не одна. Найсумніше, що дров у вогнище всепропальства підкидають ті, хто нас в цю зраду і заганяє, а по факту мав би виводити із неї. І хотілося, щоб значно швидше, аніж Мойсей. Та, певно, не судилося. І поки світла сторона в обличчі уряду та частини народних обранців вирішила зробити бодай крок на зустріч перемозі, підвищивши під Новий рік "мінімалку", темна сторона як завжди взялася за своє — заходилася доводити, що жити краще буде страшно, тож прозябайте, українці, й далі.

Але здоровий глузд завжди перемагає, і у відповідь популістам швидко знайшлися вагомі контраргументи.

"Обозреватель" детально розібрався у тому, як же заживуть українці із новими зарплатами і чи варто боятися отримання "зайвих" 1750 грн, якими нас так лякають, ті у кого в надлишках мільйони у мішках.

Три наївних міфи секти зрадівців

Міністр соціальної політики Андрій Рева вирішив розкласти усе по поличкам, аби у тих, кому шкода справедливих зарплат для людей, більше не було чим крити. Він запевнив: чутки, про те, що зростання мінімальної заробітної плати в Україні призведе до несправедливого вирівнювання окладів усіх працівників, стрибка цін та переходу підприємств на скорочений робочий тиждень — брехня, метою якої є посіяти паніку в суспільстві.

Видео дня

"По-перше, лунають необґрунтовані звинувачення щодо проблеми зрівняйлівки в оплаті праці кваліфікованих та некваліфікованих працівників бюджетних установ після підвищення "мінімалки" до 3200 гривень. Урядом було озвучено, що при її зростанні одночасно пропонується підвищити розмір посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки до 1600 гривень. Тобто, до розміру затвердженого прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таким чином, він зросте з 1 січня на 44%, і буде ліквідовано розрив в сумі 265 гривень", — зазначив міністр.

Відповідно, це стане причиною зростання окладів працівників бюджетної сфери в середньому на 50%.

"При цьому оклади бюджетників диференційовані, а отже рівень оплати їхньої праці буде різним залежно від рівня кваліфікації та складності робіт", — запевнив Рева.

Другим за популярністю серед противників підвищення мінімальної зарплатні міфом є те, що це рішення уряду буцімто призведе до інфляційного стрибка. Однак очільник Мінсоцполітики наголосив, що навіть офіційні прогнози НБУ свідчать про те, що, максимальний вплив ініціативи на ціни в Україні може становити 1 відсотковий пункт. Авжеж, від такого "стрибка" з голоду ніхто не помре.

Слідуючи улюбленому в нашому народі прислів’ю "Бог любить трійцю", зрадофіли знайшли у рішенні Кабміну іще одну шпаринку, куди б можна було запусти чергову "сенсацію" — після підняття зарплати підприємства будуть змушені перейти на скорочений робочий тиждень.

Однак і тут в уряду знайшлася вичерпна відповідь.

"Державою створені достатні умови для роботодавців, які мають змогу підвищувати зарплату для працівників. Податкове навантаження на фонд оплати праці в минулому році було зменшено. Зокрема, по єдиному соціальному внеску — з 38% до 22%. Мова йде про додатковий ресурс, який передали підприємцям — 65 млрд гривень. Гроші для цього всього є", — наголосив Рева.

Пощастить усім, а особливо…

Лікарям і педагогам. Давно пора! Рева пояснив, що підвищення "мінімалки" до 3 200 грн, з поміж усього, дозволить збільшити і заробітні плати працівників бюджетної сфери. В першу чергу, це стосуватиметься медиків та освітян.

"Середня зарплата дільничного лікаря-терапевта вищої категорії, віднесеного до 13 розряду Єдиної тарифної сітки, становитиме 4 940 грн, фельдшера вищої категорії — близько 3 960 грн, оскільки його посада віднесена до 10 тарифного розряду", — розповів він.

Що стосується українських вчителів, то за словами голови Мінсоцполітки, рівень зростання їх оплати праці буде додатково враховувати підвищення з 1 січня 2017 року на два тарифних розряди.

"Отже, зарплата вчителя вищої категорії (14 розряд), буде становити 5 266 грн, а вчителя без категорії — 3960 гривень", — резюмував він.

Що ж, ще один доказ того, що зрада таки накриє брехунів, що волають з трибун, а не нас із вами.

Переконливі факти і ганебне антилідерство

Найскладніше спростовувати конкретні факти і переконливі цифри. Особливо важко це дається тим, хто, по суті, й опонувати не має чим. Тож в уряді нанесли останній удар по кампанії із провалу підвищення зарплат українців, грубо кажучи, пояснивши на пальцях, чому цей крок буде реалізований за будь-яких умов.

"За рівнем зарплати Україна посідає ганебне останнє місце в Європі ,куди ми всі так прагнемо. А серед країн колишнього СРСР ми випереджаємо лише Таджикистан поки що", — присоромив Рева українських можновладців.

До того ж, за його словами, якщо в січні 2014 року співвідношення мінімальної зарплати і розміру фактичного прожиткового мінімум складало 88,5%, то в грудні 2016 року воно навіть не досягає 50%. При цьому індекс споживчих цін за три роки зріс на 200% (втричі!), тоді як розмір мінімальної зарплати — лише на 31%. Коментарі зайві, та вони таки знайшлися у міністра.

"Наявність економічних причин здійснення на даному етапі такого відновлення демонструє вкрай низьке співвідношення середньої зарплати і її мінімального розміру, яке в жовтні становило лише 27% в Україні, а за рекомендаціями Міжнародної рекомендації праці має становити не менше 50%, а в країнах ЄС — 60%. Середня зарплата протягом січня 2014 року — жовтня 2016 року зросла на 69%, а мінімальна — тільки на 19%", — підсумував він.

Звичайно не надто талановиті оратори із Грушевського ще не раз намагатимуться знайти недолугі заперечення цим ганебним фактам і переконуватимуть кожного із нас, що мрія про майбутнє щасливе життя так і має залишитися мрією і основою для їхніх передвиборчих програм. Та за 25 років усім приїлося існування за лозунгами на білбордах. Настав час реальних змін. І вони обов’язково почнуться з Новим роком.