newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Лише ¼ Енергетичної стратегії торкається проблем сьогодення - експерти

Лише ¼ Енергетичної стратегії торкається проблем сьогодення - експерти

Єксперти Інституту енергетичних досліджень відмічають, що значна частина тратегії, понад 3/4 інформації, – це необхідна і корисна констатація технічних аспектів нинішнього стану паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) України. Варто погодитися і визнати, що надані розрахунки прогнозних паливно-енергетичних балансів на 2012-2030 рр. максимально широко відображають можливі результати енергетики України.

Проте, лише 1/4 Стратегії носить характер реальної оцінки нинішнього стану ПЕК, пропозицій щодо вирішення існуючих проблем та прогноз майбутнього функціонуванні ПЕК за умов відсутності або проведення реформ та залучення або відсутності інвестицій.

"Одним із головних факторів, який вплинув на Стратегію, стала наступна "точка опори": рівень економічного добробуту України, валовий внутрішній продукт і рівень життя населення буде зростати. Зважаючи на це були запропоновані песимістичний, базовий та оптимістичний сценарії розвитку енергетики України. З іншого боку не були враховані фактори високої імовірності поглиблення фінансової та економічної кризи у світі і, як наслідок, в Україні. Це може негативно відобразитися на показниках росту економіки, ВВП, рівня добробуту, що негативно вплине на показники енергетичного балансу України", - відмічають аналітики Інституту енергодосліджень Юрій Корольчук та Дмитро Маруніч.

Видео дня

Схема розгляду песимістичного, базового та оптимістичного сценарію розвитку енергетики, на думку фахівців, частково використовувалася у Стратегії зразка 2006 року, проте, зараз на цьому принципі була побудована практично усе оновлення Стратегії.

"За рахунок цього оновлена Стратегія об"єктивно відображає процеси в паливно-енергетичному секторі України, а також виважено підходить до майбутнього розвитку енергетики держави. Проте, це водночас формує іще одне враження від Стратегії – її обережність і багатовекторність, що не дає змоги чітко сказати, яким саме бачать майбутнє енергетики України автори оновленої Стратегії", - вважають експерти.

На перший погляд, додають аналітики, подання різних сценаріїв є правильним кроком. Проте, суттєвим мінусом є те, що насправді "базовий" сценарій є більш реалістичним і, навіть більше, його і можна назвати оптимістичним. А от, власне, оптимістичний сценарій належить до категорії ідеального функціонування ПЕК України.

Крім того, відмічають фахівці, негативним моментом є те, що у Стратегії не було чітко конкретизовано на основі чого були зроблені висновки, що "песимістичний", "базовий" і "оптимістичний" сценарій дозволять Україні отримувати відповідні результати із виробництва енергії (електроенергії, нафти, природного газу тощо).