УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Нина Южанина
Нина Южанина
Народный депутат Украины

Блог | Відшкодування ПДВ: не гаслами, а діями

Відшкодування ПДВ: не гаслами, а діями

Чи не головною новиною 1 квітня 2017 р. для платників податків став запуск єдиного Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, який ведеться на сайті Міністерство фінансів України.

Проте змушена констатувати: саме зараз діяльність із формування схемного ПДВ дуже активізувалася. Підприємства намагаються в такий спосіб оптимізувати свої майбутні платежі до бюджету, а робота з перешкоджання їх діям є вкрай слабкою.

Обсяги розкрадання ПДВ з бюджету сягають понад 1 млрд. грн. на місяць, і це після того, як було докладено неабияких зусиль, щоб, наприклад, по місту Києву зменшити цей показник з 706 млн. грн. у березні до 131 млн. грн. у липні 2016-го. Протягом останніх місяців схемний ПДВ знову почав стрімко зростати — майже до 800 млн. грн., і це тільки у столиці.

Виникають запитання: чому в Державна фіскальна служба України не аналізують ситуацію, яка вже стала загрозливою для економічної безпеки України?

Чому процес вкидання в систему електронного адміністрування ПДВ фіктивних податкових накладних не контролюється належним чином?

Чому за один день ми втрачаємо більш ніж 100 млн. грн. надходжень через маніпуляції з податковими накладними декількома платниками?

Просто тому, що недогледіли, чи хтось у центральному апараті ДФС, так би мовити, "сидить" на цих схемах — очолює процес?..

"Ми запроваджуємо реєстр автоматичного відшкодування ПДВ" — звучить дуже образно, оскільки насправді єдиний реєстр мав бути сформований станом на 1 лютого, а не на 1 квітня 2017 р.

До того ж, за інформацією ДФС, останніми днями відбулося шахрайство, внаслідок якого із СЕА повністю викинули платників податків, у яких були заявлені і перевірені суми ПДВ до відшкодування за жовтень, листопад, грудень. Якщо ситуація відповідає дійсності, то потрібно робити аудит заходу до реєстрів і з цього починати запуск єдиного прозорого реєстру на відшкодування, а не теоретично сподіватися, що він сформується сам і ми нарешті перейдемо до чесного відшкодування ПДВ. Такого не буває.

Ще одним ризиком на шляху до впровадження прозорих та чесних правил відшкодування ПДВ є накопичення податку, що перебуває на оскарженні, — на 01.01.2017 р. сума невідшкодованого ПДВ в зазначеному статусі дорівнює 14 млрд. грн.

Слід визнати факт: хоча нормами Закону №1797 суспільству та бізнес-середовищу запропоновано справедливий режим автоматичного відшкодування ПДВ, по факту ми маємо ручне управління та нахабне втручання корумпованих чиновників у процеси адміністрування податку.

Зараз теж функціонують автоматичні реєстри, але що бачимо в них? Поряд знаходяться платники, які подавали заяви один за одним; одному ПДВ відшкодований, а інший не може повернути податок ще за листопад, хоча перевірки проведено.

Так і надалі буде. Перевірки заявлених сум у 30 і 60 днів означають, що всі платники зіб’ються в порядку повернення ПДВ і ніхто не зможе відслідкувати, чи автоматично відбувається таке повернення.

І ще одне: вислювлювання про те, що, якщо заяви не будуть перевірені протягом вказаного терміну, ПДВ відшкодовуватиметься автоматично, — не що інше, як загравання з бізнесом, адже ресурси розкрадаються швидко.

У нас на все про все — квітень, травень і червень, впродовж яких обов’язкво будуть спроби вкрасти з бюджету якомога більше. І треба, зрештою, брати на себе відповідальність і зупиняти такі спроби — не гаслами, а діями.

Тільки тоді ми зможемо говорити про дійсно автоматичне відшкодування ПДВ.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...