УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Черкаси: кредитна історія

918
Черкаси: кредитна історія

Нещодавно в Черкасах були розбиті дороги, відсутня гаряча вода, проблеми з підключенням тепла взимку... Все змінила розроблена муніципальною владою нова стратегія розвитку міста, націлена на вирішення місцевих проблем за рахунок позик. Завдяки цьому Черкаси змогли запустити низку проектів із модернізації, а також розпочати втілення ряду фантастичних, як для України, ідей.

Зміни розпочалися 2005 року. Тоді місто випустило перші облігації. В такий спосіб тодішня муніципальна влада спробувала знайти кошти на ремонт мережі водопостачання. Придбали чотири насоси й частотні перетворювачі. "Оновлення" дозволило корегувати тиск води у трубах в залежності від споживання в певний період доби. Згодом такі ж системи встановили і на каналізаційних мережах, пише "День".

"Заміна труб, насосів і встановлення частотних перетворювачів обійшлося приблизно в 10 мільйонів доларів. Це нам дозволило заощадити на 50—60% споживання електроенергії й у 60 разів зменшити кількість проривів на водомережах", — розповідає "Дню" мер Черкас Сергій Одарич, сидячи у своєму просторому кабінеті. Ремонт виконано в аскетичному стилі, без особливої вишуканості й без гламуру, притаманного сучасним чиновникам. На стінах висить символіка міста й велике фотозображення центрального бульвару Шевченка, зроблене з космосу. Протягом розмови мер встигає віддати кілька розпоряджень, користуючись своїм функціональним смартфоном. Посаду мера Одарич обійняв 2006 року, тож проектів із модернізації міста він втілив за власною ініціативою, але деякі перепали йому у спадок. Замість того, щоб їх закинути і починати все з нуля, новий мер вирішив довести початі справи до кінця.

КРЕДИТ НА ТЕПЛО

Найбільшою проблемою комунальної сфери Черкас залишається теплопостачання. Зі слів Сергія Одарича, застарілі комунікації породжують непомірно великі витрати. Але для кардинальних змін у міста не вистачало коштів. Тож влада вирішила взяти кредит у Європейського банку реконструкції та розвитку(ЄБРР) на суму 11,2 мільйона євро. Це було вперше в українській історії, коли кредит взятий під гарантії муніципальної влади, а не уряду.

На кінець 2012 року було замінено 40% тепломереж на ізольовані труби. Завдяки цьому втрати тепла до кінцевого споживача зменшилися до 8,5%, тоді як у середньому по країні ця цифра складає 30 — 35%.

Крім того, у підвалах 103 житлових будинків до літа 2013 року буде переобладнано 109 індивідуальних теплових пунктів. Ці автоматичні установки — німецького виробництва, значно менші за радянські теплопункти — розміром із системний блок комп’ютера. Теплопункт здатен нагрівати батареї та гарячу воду для кількох під’їздів хрущовки. Завдяки цій установці, а також заміні вікон на пластикові й утепленню будинків жителі можуть заощадити від 15% енергії.

В апараті Черкас припускають, що залучення кредиту від ЄБРР допоможе стримувати різкий зріст тарифу на тепло для населення. Крім того, це допоможе економити бюджетним установам, послуги яких оплачує бюджет міста. Одарич прогнозує, що у зв’язку із підвищенням цін на газ — тарифи пропорційно зростатимуть, але завдяки економії — вони для населення будуть не відчутними.

Однією із напрямків модернізації системи теплопостачання міста є перехід на альтернативні джерела енергії. Так за кошти ЄБРР у одному з мікрорайонів міста був встановлений біокотел, котрий працює на залишках деревини. "В перспективі ми взагалі не хотіли б залежати від газу. Це дорого", — підкреслює мер.

ОСББ ЗАОЩАДЖУЮТЬ 20%

Інноваційними теплопунктами поки що обладнані лише будинки комунальної власності. В інших оселях теплопункти, за планами влади, мають бути реконструйовані коштом мешканців. Цьому має посприяти давня ініціатива мера з переведення всіх багатоповерхівок у власність до об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Нині на 1400 багатоквартирних будинків працює всього 129 ОСББ. Ще 120 будинків знаходяться у власності утворених за радянських часів житлово-будівельних кооперативів(ЖБК).

"Ми були першим містом, яке почало передавати об’єднанням громадян у приватну власність землю, на якій знаходиться будинок", — розповідає Сергій Одарич. За його словами, така організація управління будинком допомагає місту економити. "Перш за все, квартплата нижча на 20% від плати звичайному ЖЕКу. Бо ОСББ і ЖБК (згідно із законом "Про ЖКГ". — Ред.) не платять податок на додану вартість. Окрім того, мешканці вправі самі вибирати послуги, за які платять", — пояснив міський голова Черкас.

Він зазначає, що об’єднання громадян мають стати початком для реформування управління державою, зокрема через розширення повноважень самоврядування. "На сьогодні майже 99% управління сконцентровано на найвищих трьох рівнях влади. Від місцевої влади забрали право контролю за тим, що й де будується", — підкреслює Одарич. На його думку, містом має управляти громада — люди, які більшу частину життя проводять у своєму населеному пункті, а тому зацікавлені в його розвитку. У Черкасах вже діють осередки, де мешканці міста на безоплатній основі роблять різні вдалі проекти на мікрорайонах, де проживають. Зокрема, вони висаджують клумби, облаштовують дитячі майданчики, проводять культурні заходи. Муніципалітет допомагає фінансово.

СМІТТЯ ВИВОЗЯТЬ ТРИ КОМПАНІЇ

Особливим у Черкасах є контроль за чистотою міста. Окрім багатоповерхівок, контейнери для збору сміття є і біля кожного приватного будинку. Два роки тому міська влада закупила одинадцять тисяч сміттєвих контейнерів вітчизняного виробництва за 6,4 мільйона гривень. Контейнери виготовлено з первинного пластику, який витримує низьку температуру. Їх люди тримають у дворах і вивозять на вулицю лише раз на тиждень удень приїзду сміттєвозу. За вивіз сміття у місті відповідає три компанії: одна комунальна і дві приватні.

Одарич розповідає, що коли два року тому компанія "Грінко" в один день припинила обслуговування містян, то інші три компанії відразу підстрахували, й ніхто з жителів міста не відчув кризового моменту. Мер каже, що поки не вводить практику роздільного сміттєвивезення, бо все одно все вивозиться на один полігон. "Нині розглядаємо плани з будівництва сміттєпереробного заводу, але для України це наразі нереальна перспектива, й будівництво таких підприємств доти, поки тариф на утилізацію сміття не збільшиться у вісім-десять разів. Це приблизно 50 гривень на місяць. Я переконаний, що невелика сума для українів", — розповідає Одарич.

Функції прибирання вулиць у місті також було віддано кільком приватним підприємствам. За словами мера, після такого кроку виявилося, що послуги комунального підприємства коштуватиме на 10% дорожче.

ГРОМАДСЬКИЙ ТРАНСПОРТ МАЄ БУТИ ШТУЧНОЮ МОНОПОЛІЄЮ

Іншим пріоритетом черкаської влади є транспортна інфраструктура. Передусім — це прагнення відремонтувати дороги, які ще донедавна були в жахливому стані. "Торік ми ввели в дію новий асфальтовий завод і провели реконструкцію майже 30 кілометрів основних доріг, витративши на це 120 мільйонів гривень", — підкреслив Одарич. За його словами, при таких темпах повну реконструкцію доріг у місті можна закінчити за 20 років. "Якраз до того часу потрібно буде вже реконструювати дороги, які ми прокладали зараз", — зауважує мер, зазначаючи, що в нинішніх фінансових умовах наростити темп реконструкції доріг поки що не вийде.

Але головний чином реформа транспорту має зачепити громадський транспорт. "Громадський транспорт має бути штучною монополією, бо його функція — не заробляти гроші, а створювати комфортні умови для життя людей. Якщо ви живете на околиці, то навіть опівночі ви повинні мати можливість дістатися до свого місця проживання. Тому автобус чи тролейбус мають їхати в найвіддаленіший куточок міста, навіть із одним пасажиром", — переконаний Одарич.

Він зазначає, що міста призначені для людей, а не для автотранспорту, "як це сталося в нашій країні через непродуману будівельну політику в радянські часи, а потім непродуману й часом корупційну політику — в незалежні".

Як приклад, мер звертає нашу увагу на фотографію з космосу центрального шестикілометрового бульвару Шевченка, що розміщена на стіні його кабінету. "Одномоментно я нарахував 82 маршрутки. Це — кожен третій автомобіль на дорозі, й усього два тролейбуси", — підкреслює мер. Тому, на його думку, найкраща схема — це перехід на місткий громадський транспорт, яким буде управляти одна компанія, що перебуває в спільній комунально-приватній власності. "Це у свою чергу дасть змогу реально рахувати пасажиропотік і дотувати цю галузь на зрозумілу всім суму", — додає Одарич.

Також у центрі встановлюються новітні скляні зупинки з сучасним дизайном, схожі на ті, що перед Євро-2012 встановлювали в Києві. На кожній буде карта й розклад руху громадського транспорту. Скоро такі будуть по всьому місту.

Особливу увагу мер приділяє й популяризації велоруху, який зараз у тренді всіх розвинених міст. "Коли я працював директором на місцевому деревообробному заводі, я зі своєї ініціативи облаштував криту стоянку для двоколісного транспорту. Вже за місяць мені її довелося збільшити втричі", — розповідає Одарич. На найближчу весну в планах Черкаської міської влади — створити велодоріжки на основних дорогах міста, а також зобов’язати різноманітні підприємства та державні установи облаштувати біля своїх будівель велопарковки.

ІНТЕРНЕТ

"Фішкою" черкаської влади стала велика присутність і відкритість у всесвітній мережі Інтернет. Одарич був одним із перших українських політиків, який завів блог на соціальній платформі Livejournal. Пізніше він поширив присутність на інших соціальних мережах. На обороті його візитівки зображений QR-код. Якщо його сфотографувати на сучасний телефон, то спеціальна программа направить вас на сторінку мера у Фейсбуці. Там Одарич пише про новини міста й активно обговорює їх із користувачами соціальної мережі.

Та й портал черкаської влади є прикладом справжнього представництва міського муніципалітету в Інтернеті. Тут можна дізнатися міські новини, відшукати рішення міськради й виконкому, форми різних документів. На сайті можна переглянути в прямому ефірі прес-конференції міського голови, засідання виконавчого комітету, сесії міської ради, щоденні ранкові наради, засідання депутатських фракцій тощо. Крім того, тут можна знайти пряму трансляцію із Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Цей заклад є ще однією родзинкою черкасців. Саме тут, у просторому приміщенні, яке місту подарували японські власники колишньої тютюнової фабрики, жителі Черкас можуть отримати муніципальні адміністративні послуги, оформити документи у спеціалістів єдиного дозвільного центру, державних реєстраторів і державних реєстраторів землі.

Щоб уникнути очікувань та непорозумінь, спеціальний термінал видає номерок до черги до потрібного спеціаліста. Керівник закладу Любов Полішкевич розповідає: десь 25 працівників досить для того, щоб відвідувачі чекали не довше ніж три-п’ять хвилин. У цьому ж приміщенні є кілька банкоматів, пункт обміну валют, дитячий майданчик та комп’ютер з підключеним принтером та Інтернетом, де можна заповнити і роздрукувати форми різноманітних документів. Сама ж територія колишньої фабрики досить велика, і вже скоро міська влада має на меті перевезти на її територію всі органи муніципальної влади. А старе приміщення мерії здати в оренду комерційним структурам, наприклад для облаштування готелю чи офісного центру.

ЛІКВІДУВАЛИ СЛУЖБОВИЙ ТРАНСПОРТ

У Черкасах економлять на всьому. Жоден заступник міського голови не має службового авто, а їздить власним. Причому із бюджету грошей на бензин також не відшкодовують. "Ми ліквідували службовий транспорт ще 2007 року. Лише на автомобілях апарату управління в перший же рік зекономили 270 тисяч гривень", — розповідає Одарич. У його найближчих планах — зробити вулицю Хрещатик пішохідною у вихідні й святкові дні, як у Києві, розпочати будівництво соціального житла за абсолютно новою схемою, яка реально відрізнятиметься від "загальмованих" урядових програм, а також покращувати інфраструктуру...

ПРИКЛАД ДЛЯ НАСЛІДУВАННЯ, ЧИ НЬЮ-ВАСЮКИ

"Постійні райдужні заяви Одарича, які нагадують проект "Нових Васюків", тільки дратують черкаську еліту. З того, що обіцяв Одарич, наразі виконано хіба якихось декілька відсотків", — зазначає екс-керівник КП "Черкаситеплокомуненерго"(2011—2012) Павло Карась. За його словами, обіцянкам мера і тому, що він розповідає, "уже давно ніхто не вірить".

"Починаючи від автобану Київ — Черкаси — Дніпропетровськ і закінчуючи заміною всіх вікон пластиковими... Черкаси — міжнародний центр виставкової діяльності. Відновлення Черкаського вантажного аеропорту і здійснення вантажних перевезень із Китаю до Європи через Черкаси. Міжнародні шахові турніри та виділення 300 тисяч гривень на закупку шахових дошок. Виділення 17 мільйонів гривень на реконструкцію вулиці Хрещатик, хоч ніхто не бачив проекту, навіть Одарич. Проект у нього ще в голові, а гроші вже виділені. І таких непослідовних речей забагато", — каже Карась. Він стверджує, що мерові подобається бути на слуху. "Одарич перетворився з міського голови на шоумена. Він доводить Києву що він — кращий мер України, розказуючи про новий асфальт, теплові пункти і перехід на ОСББ, хоч відсоток таких об’єднань — один із найнижчих в Україні", — зауважує Карась. Екс-чиновник вважає, що причиною проблеми є неправильно дібрана команда. "При цьому часто хвалиться проектами, які є не його досягненнями. Він віддав місто під управління людям, які відверто грабують це місто, при цьому сам втратив важелі управління містом. А в цей час сам Одарич розказує про світле "нью-васюківське" майбутнє Черкас. І цим лише підсилює відразу черкащан до нього", — каже Карась.

У свою чергу, голова Черкаської обласної організації Всеукраїнської громадської організації "Громадянська мережа "ОПОРА" Микола Макуха вважає, що не все так погано. "Завжди є люди, котрі користуються симпатією та котрих не люблять. Місто — це складний механізм, до управління яким треба підходити дуже скрупульозно і фахово. Я бачу, що розвиток є. Хоча турбує низка проблем. Маємо багато заяв міської влади про різні проекти, які досі не виконані. Але на це є об’єктивні причини. Ми пережили велику кризу в країні. Зараз ми переживаємо велику кризу в держбюджеті, коли казна глибоко влазить у кишені місцевих бюджетів. Попри це, в місті було втілено ряд важливих проектів, таких як ЦНАП, реконструкція доріг, тепло- і водомереж, які можна ставити за приклад іншим українським обласним центрам. Окрім того, в місті покращилися умови для відпочинку: відремонтовані парки, сквери та набережна, з’явилося багато нових культурних заходів", — наголосив Макуха.

Віталій Селик, "День"