УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Борис Кушнирук
Борис Кушнирук
Экономист

Блог | Гонтарєва і Нацбанк: провали та досягнення

Українська валюта

Для того, щоб оцінити діяльність Валерії Гонтарєвої, треба зрозуміти, які завдання стояли перед банківською системою на середину 14-го року, коли вона очолила Нацбанк. Я бачу 3 основні завдання. Це стабілізація курсу національної валюти, очистка банківської системи і зміна грошово-кредитної політики, яка була поганою протягом всіх років української незалежності. Тепер по черзі.

Після приходу Гонтарєвої курс національної валюти суттєво знецінився, але це переважно було пов’язано із зовнішніми факторами. Передусім це військова агресія Росії і ситуація на зовнішніх економічних ринках, що призвело до погіршення і без того поганих справ в українській економіці. Окрім військової агресії продовжували обвалюватись світові сировинні ринки. Стосується це не тільки нафти, а й металу та аграрної продукції. Тому українська валюта стрімко знецінилася. До цього додалася ще й паніка.

Звісно, всі кроки Гонтарєвої на той період я не можу назвати філігранними, але все, що Нацбанк тоді міг робити – він робив. Зрештою на якомусь рівні ситуацію все-таки стабілізували.

Читайте: Лера, прости! Лера, прощай?

Другим важливим і визначальним пунктом є очищення банківської системи. Суспільство ще погано усвідомлює, на скільки це важливо. Це було те, чого не робилось в усі роки незалежності. У нас постійно, особливо після кризи 2008-го року, була ситуація десятків фантомних банків. Фактично вони були повними банкротами, але продовжували працювати і витягувати кошти у населення шляхом депозитів. Нічого з того повертати не збиралися. Окрім того, була непрозора форма власності. Хто був власником цих банків – незрозуміло. Все було записано на підставних осіб. Оці банки висмоктували кошти з економіки і розкрадали кошти населення і юридичних осіб.

Нацбанк очистив банківську систему і це надзвичайно важливо. І хоч люди кажуть, що були втрачені кошти, але вони не усвідомлюють, що всі кошти були втрачені задовго до Гонтарєвої. При Гонатарєвій наважались зробити те, чого не наважувались робити попередні керівники Нацбанку – це очищення банків, які десятиліттями були банкротами.

І третє завдання – це зміна грошової політики. У нас завдання стабільності національної валюти відокремлюється від стабільності розвитку економіки. Існує така думка, і на жаль, Гонтарєва її продовжила, що не може бути стабільності національної валюти без стабільного розвитку української економіки і без того, що вона орієнтована на сировинну структуру.

Я абсолютно переконаний, що це глибоко помилковий підхід. Для того, щоб національна валюта була стабільною, має бути абсолютно інший тип економіки. Вона має бути орієнтована на розвиток переробних галузей з високою доданою вартістю.

Але в Національному банку впевнені, що вони не мають до цього відношення, бо це не їх зона відповідальності. А я переконаний, що вся політика держави має бути спрямована на досягнення цієї мети. Це розбудова економіки, в якої переробні галузі превалюють над галузями із високим рівнем доданої вартості.

Читайте: "Томагавки" обрушили российский фондовый рынок - на очереди вся российская экономика

Банкам вигідно не кредити давати, а займатися спекуляціями і купувати різні облігації. Така модель грошово-кредитної політики є вкрай шкідливою. Тому грошо-кредитну політику Нацбанку часів Гонтарєвої я вважаю вкрай негативною.

Нацбанк має очолювати макроекономіст. Він може не мати банківського стажу, але він має бути високопрофесійним макроекономістом. Нерозуміння цього є серйозною проблемою і заважає розвитку національної економіки.  

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...