newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

Горбаль: Нацбанк контролював реструктуризацію корпоративних кредитів "Привату"

5,3 т.
Василь Горбаль

Реструктуризація корпоративних кредитів у портфелі Приватбанку, що була проведена восени 2016 року, відбулася якщо не під контролем, то, принаймні, з відома НБУ.

Таку думку в коментарі Finbalance висловив екс-член ради НБУ Василь Горбаль.

"Приватбанк працює стабільно після значної докапіталізації, яку провела держава. Говорити наразі про ризики ліквідності не доводиться. Під час націоналізації не було створено значних операційних ризиків, що свідчить про достатню злагодженість дій. Це важливо, оскільки був ризик зупинення роботи банку", - наголосив він.

Горбаль зауважив, що тепер завдання на майбутнє – "щоб уряд не змушував Приватбанк фінансувати певні підприємства чи держбюджет, як це традиційно робили різні уряди у випадку інших держбанків".

Читайте: Мінфін завершив третій етап додаткової капіталізації Приватбанку

Екс-член ради НБУ також зауважив, що українці дарма турбуються про те, що рефінансування Приватбанку буде виведене в офшори. 

"У більшості випадків (рефінансування проблемних банків. – Ред.) виведення немає. Гроші спрямовуються на виплату депозитів, водночас паралельно може відбуватися або переоформлення старих кредитів, які банк видав раніше, або їх пролонгація. Слід розуміти, це мало місце в Приватбанку", - зауважив експерт.

Коментуючи реальність  продажу корпоративного портфелю цього банку, Горбаль пояснив, що наразі "це надзвичайно складно зробити, з огляду на те, що портфель – це, передусім, комплекс взаємовідносин з колишніми співвласниками, і він, по суті, вже реструктуризований, визначені терміни погашення позик".

"До слова, очевидно, що осіння реструктуризація корпоративних кредитів у портфелі Приватбанку відбулася якщо не під контролем, то, принаймні, з відома НБУ", - додав він.

Читайте: Зникнення екс-керівників ПриватБанку: з'явилася реакція Коломойського

Горбаль також зауважив, що державі та колишнім власниками Приватбанку слід створити підґрунтя для пошуку точок дотику під час переговорів. 

"Юридично це може бути складно, але коли банк вимагає в позичальника негайне повернення боргів, як правило, починається юридична війна, яка здебільшого закінчується для банку негативно. У конкретній ситуації важливо, хто саме візьме на себе відповідальність. Організація конкурсів на чергового голову правління, створення "незалежної" ради банку і т.д., формує враження про намагання уникнути відповідальності. За нинішніх умов було б логічно, щоб процес очолив керівник уряду або як мінімум, міністр фінансів, і щоб домовленості закріплювалися офіційними угодами", - пропонує експерт.

Він зауважує, що за наслідками таких перемовин по кредитам можуть бути встановлені ставки, "які будуть дивувати експертів, але які будуть давати гарантію повернення позик".

"У своїй практиці я часто використовував по безнадійним кредитам знижені ставки, фактично до мізерної. У багатьох випадках це себе виправдовувало, оскільки клієнт повертав основну суму боргу та залишався вдячним клієнтом банку. Якщо таке поле можна створити, його слід створити. Це питання політичної волі та політичної відповідальності", - зауважує екс-член ради НБУ.

Читайте: НБУ повинен нести відповідальність за кредитний портфель ПриватБанку - Рибалка

Горбаль також вислови думку, що для врегулювання питання Приватбанку варто було б ухвалити рамковий закон, який уможливив би таку реструктуризацію. 

"Це стало б певною гарантією для реалізації домовленостей. Але зараз у Верховній Раді інше політико-інформаційне поле, і тому поки що навряд чи це буде можливо", -резюмував він.

Як повідомляв "Обозреватель", раніше Нацбанк озвучив результи незалежного аудиту Приватбанку.