newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img
Сергей Рибалка
Сергей Рибалка
Глава Комитета ВР по вопросам финансовой политики и банковской деятельности

Блог | Чого насправді хоче український бізнес?

Чого насправді хоче український бізнес?

Влада продовжує заганяти країну у бідність. Тепер це не лише експертна оцінка, але й думка підприємців – основи економічного зростання, прогресу і формування середнього класу. Згідно із опублікованим нещодавно дослідженням ділового клімату, майже 85% підприємців вважають державу перешкодою чи ворогом. Це реальна ціна "реформ", які проводяться в Україні, та ставлення державних структур до бізнесу.

Новини про дослідження ділового клімату, проведеного в рамках програми "Лідерство в економічному врядуванні" за підтримки USAID, незаслужено лишились обабіч основного інформаційного потоку. Натомість результати опитування малого і середнього бізнесу, проведеного в рамках цього дослідження – це важливий "барометр" зусиль влади із формування умов для економічного зростання. Точніше – показник повного провалу цих зусиль.

Видео дня

Один із ключових інсайтів цього документу – це фактори, які негативно впливали на роботу малого та середнього бізнесу у 2016 році. Припущення, що на першому місці війна, корупція чи нестабільна політична ситуація, будуть хибними. Головною перешкодою бізнес вважає низький попит і відсутність замовлень з боку покупців на товар підприємців. Роль цього фактора у порівнянні із 2015 роком зросла майже вдвічі: замість 39% респондентів, цьогоріч вказали на таку причину своїх бід уже 59% учасників дослідження. Цей фактор обійшов і високі ставки податків, і нестабільну політичну ситуацію, і війну.

Уже сам бізнес волає до уряду: майбутні недосплачені податки, недофінансовані зарплати бюджетників і соціальні виплати, втрачені робочі місця, недобудовані мости і дороги – будуть результатом сьогоднішньої низької платоспроможності споживача, а простіше – бідності, що вже межує зі злиднями.

Несприятлива економічна ситуація, відсутність фінансування і відсутність ринку для товарів і послуг – три головних причини, через які бізнес не розширюється. Понад половини опитаних сказали, що через брак коштів не будуть розширюватися у найближчі два роки. А значить – не створюватимуть нових робочих місць, не збільшуватимуть податкові надходження, не нарощуватимуть добробут українців.

І на перший, і на другий виклик є відповідь. Це стимулювання попиту через доступні кредити на продукцію вітчизняних виробників, підтримка високотехнологічного бізнесу із суттєво збільшеною часткою доданої вартості. І головне – ці умови має створити держава в особі уряду і Національного банку.

Утім поки що майже 85% опитаних підприємців цілком заслужено вважають державу або ворогом, або перешкодою для ведення бізнесу. При цьому йдеться  про негативний "прогрес": якщо 2015 року 75% респондентів сказали, що жоден із державних органів не заважає їм вести бізнес, то 2016-го таких було лише 50%. Якщо минулого року вищі органи влади вважали найбільшим злом всього 6% опитаних, то нині таких уже 20%.

Показово, що 73% керівників малого і середнього бізнесу взагалі не відчули зусиль уряду щодо дерегуляції, тобто спрощення адміністративних процедур від реєстрації до ліквідації бізнесу, включно із ліцензуванням чи іншими видами контролю з боку держави. Ще 17% відчули погіршення.

У цьому контексті "органічною" виглядає новина про те, що Кабмін дозволив здійснювати незаплановані рейди інспекторам праці незалежно від часу доби. Адже саме такої "підтримки" від уряду чекає бізнес.

На жаль (чи на щастя), у дослідженні не знайшлося місця одному із таких "важливих факторів" формування ставлення підприємців і влади одне до одного, як незаконні обшуки і силовий тиск правоохоронних органів. Лише за останні кілька місяців ми стали свідками безпрецедентної активності силовиків із прокуратури, СБУ, нацполіції у компаніях Dragon Capital, YouControl, обшуки стали буденними для підприємств корпорації S.Group, інших, більш дрібних, менш відомих, але від того не менш важливих бізнесів у найрізноманітніших галузях економіки. Зростає кількість рейдерських захоплень, питань до судової системи стає все більше.

Все, чого хоче бізнес від уряду – створити йому умови для роботи, простіше – не заважати. Надумані "нальоти" правоохоронців на чиєсь замовлення у найвідоміші компанії і замовні судові рішення не створюють жодних передумов вважати інвестиційний клімат сприятливим. Так само, які і відсутність виразної політики зі сприяння розвитку бізнесу і підвищенню добробуту громадян.

За таких умов Україну у майбутньому чекає лише бідність. Ми зобов’язані кардинально змінити ситуацію

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...