newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
Роман Шпек
Роман Шпек
Голова Ради НАБУ

Блог | Суми у чеках заокруглюватимуть: хто буде у виграші

Суми у чеках заокруглюватимуть: хто буде у виграші

Нацбанк планує припинити карбування дрібних монет номіналом 1, 2, 5, 10, 25 копійок і заокруглювати ціни у чеках суми розрахунків за товари.

Видео дня

Це нормальна світова практика, особливо для країн з високою інфляцією та волатильністю національної грошової одиниці. Копійки в Україні обертаються з моменту грошової реформи кінця 1990-х років, проте за цей час відбулися суттєві зміни. Тільки за останні 4 роки кумулятивно рівень інфляції у країні становив 125%, або ціни зросли в 2,25 рази. За період з 2000-го року кумулятивний показник інфляції склав 562%, тобто ціни зросли в 6,6 разів. Тобто нинішні 10 копійок – це десь між 1 та 2 копійками під час їхнього запровадження. Валютний аспект ще суттєвіший: найдрібніша американська монета під час впровадження гривні коштувала 2 копійки, а тепер понад 25 копійок.

Подивіться на так звані соціальні стандарти, вони всім відомі та досить добре відображають готівкову практику. Ще десять років тому мінімальна зарплата в Україні визначалася з точністю до копійки, але з 2009 року – з точністю до гривні.

Читайте: Ненавидеть за Крымнаш бессмысленно

Масштаб цін суттєво змінився, і тому це вимагає оптимізації номінального ряду української національної валюти. Тимчасом інкасація, рахування, зберігання монет – це великі витрати суб’єктів ринку.

І заокруглення, і масштабування цін є звичною практикою. Єдине, що важлива суспільна злагода серед покупців і продавців. Щоб це відбувалось справедливо, щоб не намагались заокруглювати тільки в більшу сторону.

В цілому говорити про якісь інші негативні ефекти не варто. Звичайно, що карбування монет, особливо дрібних при такому масштабі цін затратне і збиткове. Економіка повинна бути економною.

Так що воно не повинно і не буде мати при правильному використанні і впровадженні негативного впливу чи на рівень цін, чи на рівень інфляції або на добробут наших громадян. Потрібно боротися не з наслідком, а з причиною – високої інфляції.

Читайте: Нам пришлось сделать выбор

Чи буде або чи можна контролювати заокруглення цін, щоб не було зловживання з боку продавців заокругленням у більшу сторону?

Напевно треба більше зважати не на контроль, а на те, що я говорив про суспільну злагоду і відповідальність. Якщо будуть з однієї сторони дріб’язкові спроби заробити додаткову копійку, то це призведе до того, що завтра будуть менше купувати на десятки, сотні гривень. Тому не може тут одна сторона бути у виграші. Тут можуть бути дві сторони у виграші. Совість продавців і совість покупців – найкращий контролер.

Також імовірно, що заокруглення не поширюватиметься на безготівкові розрахунки. Багато українців вже встигли оцінити зручність використання платіжних карток замість пошуку та перерахування копійок на касі.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...