УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

"Укргазвидобування": хто закачує мільярди до своєї кишені

14,3 т.
'Укргазвидобування': хто закачує мільярди до своєї кишені

Вже з перших днів діяльності "наступників" ставало зрозуміло, що схеми "попередників" нікуди не поділися. На прикладі діяльності найбільшої державної газовидобувної компанії ми спробували розібратися, що змінилося після перемоги революції, та чи змінилося щось узагалі.

21-23 лютого 2014 року, після кривавих подій у центрі Києва та втечі екс-президента Віктора Януковича, депутати почали масово тікати з Партії регіонів. Одними з перших були "найвідданіші" члени партії, не чужі газовому бізнесу. Наприклад, Володимир і Сергій Кацуби, Ярослав Москаленко й інші. У цей же час повним ходом ішов процес реалізації амбіцій окремих парламентських діячів щодо створення власних фракцій у Верховній Раді. Зокрема, з'явилася депутатська група "Суверенна європейська Україна", куди й увійшли названі вище Кацуби та Москаленко.

Паралельно відбувалися зміни керівників у переважній більшості державних органів та компаній. Зокрема, нове керівництво отримало й "Укргазвидобування" (УГВ). Головою правління став Сергій Костюк. Ця людина раніше працювала в УГВ заступником начальника відділу реалізації і була звільнена через скорочення посади у вересні 2013 року. За нашою інформацією, новий керівник УГВ має близькі стосунки з одним із власників компанії МПП "Феон", яка, своєю чергою, пов'язана зі згаданим вище депутатом Москаленком.

Саме скраплений газ ми заправляємо в балони та автомобілі. Саме зі скрапленого газу почалась імперія Сергія Курченка. Саме за схеми зі скрапленим газом "младоолігарха" оголошено в розшук. Згідно з законом, щомісячний обсяг виробленого скрапленого газу компаніями, в яких є частка держави більш ніж 50%, має бути проданий через аукціон для потреб населення. За результатами конкурсу Міненерговугілля 2013 року, біржею для реалізації скрапленого газу держкомпаній була визначена "Перша незалежна біржа", яку пов'язують із Курченком.

Але після втечі Курченка в лютому місяці разом із серверами "газової" біржі продавати скраплений газ стало ніде.

Нормативні акти, які регулюють порядок реалізації скрапленого газу, не змінилися. Тобто виходить, що вся реалізація скрапленого газу державних компаній поза біржею Курченка - незаконна. Адже нова влада не встигла ухвалити відповідні рішення для дерегуляції цього питання. Зараз "Перша незалежна біржа" пише листи на адресу Міненерговугілля з вимогами та погрозами. До речі, цілком на законних підставах.

Звісно, продавати скраплений газ необхідно хоча б тому, що зупиняти виробництво - вкрай невигідно. Але якщо вже продавати з порушенням закону, то ціна має бути ринковою.

Та чи зацікавлені нові керівники УГВ продавати скраплений газ за ринковими цінами?

Перша реалізація газу поза аукціоном "після Курченка" відбувалася ще за "попереднього" керівництва УГВ. 24 лютого, вперше за чотири роки, УГВ на добровільних засадах почало реалізацію скрапленого газу поза аукціоном, за прямими договорами, встановивши ціни реалізації на рівні 9780 грн/т.

Вже 27 лютого "Укртатнафта", яка є одним з індикаторів ринку завдяки прозорим механізмам реалізації скрапленого газу через "електронні" торги, спробувала продати газ за тією самою ціною, але безуспішно.

На наступний аукціон, який планувався на 7 березня, "Укртатнафта" оголошує ціну 9000 грн за тонну скрапленого газу.

УГВ встановлює таку ж ціну реалізації за прямими договорами. Боротьба за покупця триває на конкурентних засадах.

А далі стає цікавіше. Наступне рішення щодо ціноутворення вже ухвалює нова команда керівництва УГВ. 13 березня ціну на газ встановлено на рівні 7602 грн за тонну, що майже на сімсот гривень нижче за ціну аукціонів "Укртатнафти" у відповідний період.

Ще один нюанс: так, у договорі продажу газу компанії "ВОГ Трейдинг" вказана 100% передоплата. Але фактично товар із кінця березня відвантажується без оплати. Борг "ВОГ Трейдинг", головного покупця, станом на 1 квітня становить майже 21 мільйон гривень, на 16 квітня – вже 56 мільйонів. Станом на 20 травня борг не погашено.

Відповідальний заступник голови правління УГВ, підписуючи доповнення до договору, бере на себе відповідальність за реалізацію товару за неринковою ціною. Хоча має всі можливості підвищити ціну. Та ще й відвантажує товар без оплати, порушуючи умови договору.

Голова правління Костюк, якій підписав договір і зобов'язаний контролювати його виконання, чомусь також нічого не робить.

Знаючи особисто найбільших покупців газу, які придбали його у "ВОГ Трейдинг", було не складно запитати, чи розрахувалися вони с приватною компанією. Відповідь: "Звісно, ще у квітні".

Залишилося запитати керівників державної компанії, чому не змінювали ціну та продавали набагато "дешевше за ринок", чому відпускали товар без передоплати та чому нічого не робиться для повернення грошей?

Слід нагадати, що саме за відпуск компаніям Курченка природного газу на безоплатній основі за аналогічними договорами було затримано екс-керівника "Нафтогазу" Євгена Бакуліна. Його звинуватили, навіть незважаючи на те, що всі документи НАКу було "вкрадено", та й узагалі, за нашою інформацією, не він це робив.

Більше того, з приходом "молодої команди менеджерів" депутата Москаленка, які, за їхніми ж словами, отримали компанію в дуже складному становищі, УГВ уже третій місяць не змінює ціну реалізації сировини, яку покупці використовують для виробництва бензинів. У якийсь дивний спосіб керівництво УГВ не помічає зростання ціни бензину на АЗС, не помічає зростання ціни бензину "Укртатнафти" та імпортних цін. Якщо за останньою ціною, встановленою 6 березня "попередниками", різниця становила близько 4 600 грн на тонні, то за час нового керівництва різниця сягнула 9 000 грн на тонні.

Тож, напевно, держкомпанія тримає низьку ціну для того, щоб хтось отримав зиск. Тобто ще майже 5000 грн на тонні хтось заробляє, але не державна компанія. 5000 грн на тонні дорівнює майже 3,5 грн на одному літрі бензину. Ви бачили у квітні-травні бензин по 12 грн за літр?

"Обозреватель" звертається до Ярослава Москаленка за коментарем щодо озвученої інформації. Зокрема, нам важливо дізнатися, чи правда, що компанія МПП "Феон", а також низка інших наживаються на схемах, створених свого часу сім’єю? А також у чиї ще кишені перетікають мільярди гривень, що мали б наповнити бюджет країни, а також бюджет державної компанії.

За метаріалами theinsider.ua