newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Електронні біржові торги як один з інструментів тінізації ринку деревини

4,9 т.
Електронні біржові торги як один з інструментів тінізації ринку деревини

На жаль, корупція в лісогосподарській галузі сьогодні стала буденним явищем. За оцінками експертів річний обіг "чорної" деревини на ринку України становить 3 – 5 млн. куб. м. Виникає запитання, відповідно до якого механізму даний ресурс реалізується?

Видео дня

Маючи такий великий обсяг нелегальної деревини компанії, які спеціалізуються на її продажу,повинні себе хоч якось легалізувати і захистити. І тут їм на допомогу приходять недобросовісні біржі, які пускають до участі в торгах хоч "дідька лисого" аби кошти платили. Що мається на увазі? Компанія, яка займається перевалкою незаконної деревини, купує на аукціонних торгах будь який асортимент лісу по будь якій ціні знаючи, що в неї на складі вже є певний обсяг "чорної деревини".Купує лише для документів на момент перевірки.

Біржі, які займаються продажем деревини грають ключову роль. Вони можуть допустити "чорного гравця" на торги, або ні. Мало того, деякі біржі навіть мають свої підставні компанії для підняття цін, адже біржа отримує винагороду від кінцевої ціни лоту, а отже чим вища ціна, тим більше заробляє біржа.

Однією з таких бірж є Аграрна біржа., директором якої є Марюхніч О.Е. вихідець з Полтавщини. Ходять чутки, що ця біржа знаходиться під безпосереднім патронатом Міністра АПК Кутового Т.В. Про що свідчать і ті факти що директор Аграрної Біржі Марюхніч О.Е також є вихідець з Полтавщини як і сам Кутовий Т.В. Цікаво відзначити і те що 2000-2008рр. Марюхніч О.Е працював в Українській універсальній біржі (м.Полтава) , а з приходом Кутового Т.В. на посаду міністра АПК одразу став директором Аграрної біржі у м.Київ.

Фото: директор Аграрної біржі Марюхніч О.Е.

Так напередодні проведення торгів необробленою деревиною другого кварталу 2017 року лісові господарства Київської області дуже стрімко заключили договори на проведення даних торгів на користь Аграрної біржі

Результати даних торгів по Київському ОУЛМГ є просто жахливими. Мова навіть не йде про зручності чи ціни які стрімко взлетіли догори. Найжахливішим фактом було те, що торги які проходили в електронному (on-line)режимі відзначилисьгрубими порушеннями з боку організатора біржі. По перше, сама програма не витримувала навантаження користувачів, чим обмежувала можливість у придбанні ресурсу, який легально можна придбати лише на торгах і лише в державних підприємствах.По друге, результати торгів біржа надала лише через 4 доби з викривленими даними (як по ціні продажу, так і по номерам придбаних лотів).В окремих випадках ціна за підсумками біржи в рази перевищувала рівень, який декларував покупець в ході торгів. Одночасно виникає питання, що це за електронна площадка,яка надає результати on-line торгів 4 доби з грубими їх викривленнями? Це наштовхує на думку, що Аграрна біржа 4 доби підтасовувала результати, виводила потрібні ціни і "правильних" переможців. Зразу стає зрозумілим, чому загальний результат торгів по лотам біржою приховано від громадськості.

По даним фактам, в захист своїх прав, ряд деревообробних підприємств подали судові позиви на даного оператора торгів.

Сплинуло небагато часу, всього два місяці і славнозвісна Аграрна біржа вже є оператором торгів в 9 областях України таких як Суми , Рівне, Київ, Чернігів, Полтава, Харків, Луганськ, Донецьк, Кіровоград. І це не зважаючи на фактичний провал перших Київських торгів, а отже рішення було прийнято кимось з високопосадовців, якому не змогли відмовити керівники лісогосподарських підприємств.Ну ніяк не віриться в той факт, що директори лісових господарств,а це понад 100 лісгоспів, одностайно і одночасно захотіли перезаключити договір на користь Аграрної біржі. До цього в кожній області оператором торгів були різні біржі,які зареєстровані в областях, де проводяться торги як визначено в 42 наказі.

Висновок простий, якась "владна рука" готує для себе чергову монополію, щоб через Аграрну біржу "віджимати" частину ресурсу і реалізовувати його за "чорною" схемою описаною вище.

Крім того, Аграрна біржа, яка декларує себе державною, пішла ще на одне грубе порушення. В примусовому порядку змушує деревообробні підприємства укладати договори з ТОВ "Українські торгові електронні системи" на те, що покупець, користуючись електронною платформою торгів, зобов’язаний оплачувати вищезгаданій приватній структурі 0,35 % коштів від ціни виграного лотаі лише 0,15% на користь Аграрної біржі. Фактично запроваджено схему, відповідно до якої кошти, які мали б надійти державі, перетікають в приватну кишеню. Також ТОВ "Українські торгові електронні системи" є третьою стороною між біржою,покупцем і продавцем і не мають ніякого відношення до ресурсу, а отже примусове укладання такого договору є незаконним кроком з боку Аграрної біржі.

Відчуваючи свою безкарність Аграрна біржа вже навіть пішла на "ручне керування" в допущенні чи недопущенні покупців до торгів. І вже є випадки коли біржа зареєструвала покупця, присвоїла йому реєстраційний номер учасника, прийняла на розрахунковий рахунок гарантійний та реєстраційний внески, а в момент торгів заблокувала учасника, не допустивши його до торгів з формального приводу. Насправді, так біржа усуває з ринку споживачів, які прийняли рішення боротися з порушеннями на біржі в судовому порядку. По даному факту сформований судовий позов.

В Сумській та Рівненській областях також пройшли судові засідання по фактам порушень, які існують на Аграрній біржі. Постає питання, а чи не багато судових позовівдо одного і того ж оператора ринку? Чи не потрібно вже втрутитися ДАЛРУ, Генеральній прокуратурі України, Службі безпеки України та прийняти міри?

На думку експертів деревообробної галузі електронні торги наразі взагалі є не доцільними з причини недосконалості їх програмного забезпечення. Мало того дані торги ще більше тінізують лісозаготівельну та деревообробну галузі, а ціни, що безконтрольно зростають на торгах далекі від ринкового рівня. Цікаво, як виглядає на їх фоні ефективність деревообробки державних лісогосподарських підприємств. Всеукраїнська асоціація деревообробних підприємств також повідомила що з боку деревообробних підприємств надходить дуже багато прохань допомогти і втрутитись в цю складну ситуацію. На зборах Деревообробників було підписано колективне звернення від 61 деревообробної компанії з живими підписами на адресу Голови ДАЛРУ Юшкевич Х.В., Генерального прокурова України Луценко Ю.В., Голову Антимонопольного комітету України Терентьєв Ю.О., Премьер міністра України Гройсмана В.Б., з проханням втрутитися в дану проблему і відсторонити недобросовісну біржу від проведення торгів державним ресурсом.

Хотілося б мати надію, що держава прийме міри в наведенні порядку в питаннях реалізації деревини, інакше Україна завжди будемо "Банановою республікою".