newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Зняття мораторію в рази збільшить попит на землю – економіст

5,7 т.
Зняття мораторію в рази збільшить попит на землю  – економіст

Передумов для обвалу ринку землі немає, оскільки на початковому етапі попит на ділянки буде значно перевищувати пропозицію.  Про це в ефірі радіо "Ера" в програмі "Аргумент День" заявив Михайло Кухар, економіст незалежної групи макроекономічного аналізу та прогнозування IMF-Group. 

Видео дня

За даним опитувань, серед власників паїв лише 10-12% хочуть продати свій пай, в той час як не менше  90% із діючих фермерів хочуть купити землю.  "Так, з економічної точки зору за час дії мораторію сформувалася величезна відкладена пропозиція. Якщо у власності громадян перебуває 27 млн га паїв, то 12% - це близько 3 млн га; і якщо такий обсяг одномоментно вийде на ринок – це справді багато. Але попит іще більший. Українці не дуже люблять продавати землю; як ми пам’ятаємо  історії – українці завжди мріяли прикупити ще землі", - сказав Кухар. 

Досвід країн,  які відкривали ринки землі в нульових,  вказує на поступове зростання вартості ділянок а також формування позитивних тенденцій в АПК – зокрема збільшення врожайності та перехід до більш дбайливого землекористування. Крім того, відкриття ринку землі стане драйвером для зростання оренди, яка зараз може вимірюватись  декількома мішками збіжжя на рік.  "Тому я б не радив власникам одразу продавати. Скажімо, у країнах східно-європейського поясу, зростання гектара землі в ціні за перші 2 роки склало в середньому 72%", - повідомив експерт. 

Він також вказує на низку міфів, які супроводжують питання земельної реформи та гальмують її проведення. "Один із таких міфів – неготовність земельного кадастру.  Український кадастр – один із найкращих у Європі. У Польщі, коли вводили ринок, кадастр ще був на папері. Але це їх не зупиняло", - підкреслив економіст. 

Він звертає увагу, що урядова модель запуску ринку передбачає створення низки преференцій для фермерів, оскільки  розвиток фермерства стане стимулом розвитку сільських територій.