newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
Борис Кушнирук
Борис Кушнирук
Экономист

Блог | Для чого Україні власні лоукости і чим вони допоможуть

літак

Потрібно розуміти, що завдання міністра полягає не в тому, щоб допомагати комусь створювати лоукост. Завдання полягає в тому, щоб створити максимально сприятливі умови для інвестицій в різних напрямках і бути конкурентними на цьому ринку, в тому числі з точки зору загальної стратегії.

Наприклад, має бути вітчизняний лоукост – слава Богу. Питання в тому, чи перебачається використання цим лоукостом АН-літаків, чи ні. Чи будемо ми сприяти просуванню цих літаків?

Якщо будуть використовувати іноземні літаки, тоді лізингові платежі мають бути у валюті. Але в цьому випадку вартість перевезень буде прив’язуватись до валютного еквівалента.

Тому внутрішні перевезення ви не зможете забезпечити на конкурентній основі. Нам потрібно розвивати лоукости не тільки з точки зору поїздок за кордон, бо там багато що залежить від іноземних партнерів. Лоукост може бути цікавий з точки зору польотів по Україні.

Зараз у нас є проблеми з тим, що, наприклад, в Івано-Франківськ можна літати в два боки за дві тис. грн, тобто за 40 доларів в один бік, а, наприклад, в Одесу, яка знаходиться на меншій відстані, ніж Івано-Франківськ, злітати буде значно дорожче. Чому?

Просто є монополія, є відсутність конкуренції для того, щоб в межах України було максимально розвинуті авіаперельоти. І для цього мають бути сприятливі умови на рівні політики аеропортів, щоб уряд допоміг аеропортам розвивати внутрішнє авіаперевезення.

У нас поки, на жаль, лише одна авіакомпанія, яка забезпечує левову частину авіаперевезень за кордон – це МАУ. Але для того, щоб ми отримали конкуренцію, нам потрібно, аби були й інші компанії, інакше ця ситуація із завищеними цінами і низьким сервісом залишатиметься незмінною.

Читайте: О лжепатриотах: на лоукостерах Украину не построишь

Нам потрібно забезпечити конкуренцію всередині країни, щоби практично всі обласні центри мали можливість приймати літаки, тоді буде розвиватись і лоукостова система не тільки в Києві, а й в обласних центрах. Тут ми можемо забезпечити перевезення по Україні за рахунок наших АНів. АН-літаки до того ж пристосовані до більш складних умов посадки. Наприклад, я би точно не сказав, що в Івано-Франківську якісне покриття для посадки літаків.

Нам важливо було би пильнувати розвиток за допомогою українських авіакомпаній, тоді би не було іноземної складової і тоді не була би залежність від ситуації з курсом. Тоді ми могли би бути конкурентні, виходячи з української ціни.

Я дивлюсь не тільки на проект лоукостів, я дивлюсь на розвиток всієї галузі як перевезень, так і індустрії, пов’язаної з виробництвом літаків.

Необов’язково навіть мати лоукости. Бо чому був скандал з Ryanair, який пішов поки що з України? Тому що по великому рахунку - це провина міністерства, воно не мало загальної стратегії, як ці лоукости залучаються, і за рахунок чого вони мають сюди прийти.

Бо коли ви намагаєтесь той же лоукост загнати для того, щоб він отримав вигоду від головного аеропорту країни, то у мене є сумнів, в якій мірі це правильно взагалі, у стратегічному контексті. Я би тоді вважав, що значно розумніше організувати той же Гостомель, який можна було би зробити аеропортом лоукостів. Враховуючи те, що там поруч є залізниця, не було би проблеми з вивезенням людей електричками до Києва. І він ближче знаходиться до столиці, ніж Бориспільський аеропорт.

Тому має бути критерій, яким чином це робити. На жаль, поки що і в інших сферах, і в цій системі ми часто кажемо такі красиві ідеї і не маємо загального уявлення про те, що ж ми в підсумку хочемо розбудувати.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...