newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Експерт: ймовірність перезимувати без енергетичних пригод в українців підвищується

2,6 т.
Експерт: ймовірність перезимувати без енергетичних пригод в українців підвищується

На думку члена спостережної ради Інститут енергетичних стратегій Юрія Корольчука рішення Кабінету міністрів України про надання дозволу ДП "Енергоринок" взяти кредит для часткового розрахунку з боргами перед вугільною генерацію знижує ризики віялових відключень. Про це експерт написав на своїй сторінці в Facebook.

"Починається опалювальний сезон, а запаси вугілля на складах ТЕС вдвічі(!) менші за минулорічні на цей період. Наголошую – вдвічі менші ніж ті, через які минулого року той таки Андрій Герус пророкував неминучі віялові відключення. Шкода, що тепер, коли ризики більші, п. Андрій воліє промовчати про небезпеку відключень. І навпаки – пише, що ДП "Енергоринок" не повинен повертати борги генеруючим компаніям, аби ті могли купити імпортне вугілля", - зазначає експерт в полеміці з екс-членом НКРЕКП Андрієм Герусом.

Видео дня

Головна проблема, на його думку, - невідповідність ціни вугілля, яка закладається в тарифи генеруючим компаніям по формулі "Роттердам+", та реальними цінами на світових ринках.

"Вартість вугілля з доставкою в Роттердамі (індекс API2) складає 2495 грн/т, а в південноафриканському Річардс Беї (індекс API4) – 2566 грн/т. І це в же з перерахунком на калорійність 5200 ккал. А в ОРЦ після усіх пост-блокадних перерахунків по формулі "Роттердам+" закладена ціна вугілля 2113 грн/т за 5200 ккал. В принципі можна і чотирикласну школу закінчити, щоб побачити різницю у декілька сотень гривень", - наголошує Юрій Корольчук.

Українські шахти також не може бути джерелом дешевого вугілля – пише автор.

"Його все ще видобувають в Україні, але з кожним роком все менше. Цього року буде видобуто лише 74% від потреб енергетики (решта - імпорт). І дешевим його можна назвати дуже умовно – ціна державних шахт з 1 листопада складає 2425 грн/т. Іще раз акцентую увагу – "роттердамська" формула, яку всі не люблять, бо така нині політична мода, виділяє енергетикам лише 2113 грн/т. Єдині хто вписується в існуючу ціну – це приватні шахти. Можна, звичайно, як радять деякі політики-вічні-революціонери, їм до собівартості ціну опустити. Або, як вже було в ‎2014-2015 роках навіть нижче собівартості. Тільки треба пам’ятати, що наступного року з США, ПАР та Росії (так-так, Росії, адже морські порти мають логістичні обмеження) доведеться везти не 7 млн тонн, а 17. А ще через рік – всі 27. Бо особисто я не вірю, що нижче собівартості хтось буде працювати", - вказує експерт.

На думку Корольчука розпорядження Кабміну здатне здатне частково вирішити проблему.

"Що зробив уряд 18 жовтня – він дозволив ДП "Енергоринок" (це державне підприємство, яке електроенергію у виробників купляє, а обленерго продає) взяти кредит, щоб частково покрити свої борги перед вугільною генерацією. Знову ж таки відкидаючи емоції та зайвий популізм варто зрозуміти- не підвищили тариф вугільним ТЕС, а пообіцяли ЧАСТКОВО (2 з 9,3 млрд грн) погасити борг, аби терміново дати гроші на купівлю дорого імпортного вугілля. …Ймовірність перезимувати без енергетичних пригод в українців потрохи підвищується", - підсумовує він.

Як відомо, рішенням від 18.10.2017 "Про заходи щодо стабілізації роботи енергогенеруючих компаній теплових електростанцій" Кабінет міністрів дозволив ДП "Енергоринок" взяти кредит для часткового погашення заборгованості перед компаніями, що виробляють електричну енергію.