newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Хто блокує податкові накладні: Данилюк чи Продан?

5,6 т.
Податкові накладні

Ситуація з податковими накладними в Україні склалася однобокою. Так, добре, що з`явилася система автоматичного блокування накладних, але в той же час нема зворотньої системи — розблокування. З проханням вирішити проблему низка українських підприємців звернулася до голови Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної.

Лист-звернення опублікував Цензор.Нет.

"Шановна Ніно Петрівно!

Ознайомившись зі статтею Тетяни Бодні "Блокування податкових накладних. Чи зупинить Рада наказ Мінфіну?" на сайті Цензор.НЕТ, хотіли би висловити колективну думку та звернутись до Вас за підтримкою малого та середнього бізнесу напередодні слухань про роботу Уряду щодо забезпечення ефективного функціонування системи протидії формуванню "схемного" податкового кредиту з податку на додану вартість на засіданні Комітету ВР 15.11.2017 року.

Видео дня

Насправді, починаючи з 1 липня 2017 року, з моменту вступу в дію Наказу Мінфіну № 567, обсяг лиха щодо блокування реєстрації податкових накладних набрав уже всеукраїнських масштабів. Слід зазначити, що, первинна спрямованість превентивних заходів дії Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) щодо блокування фіктивного ПДВ та недопущення незаконного відшкодування ПДВ насправді стала відверто знищувати реальний бізнес в Україні. Ми, ряд підприємств та підприємців, різних регіонів України, що нижче підписалися, відверто стверджуємо, що, незважаючи на офіційну статистику, яку наводить Мінфін, та "переможні" дані ДФС України в частині боротьби із формування "псевдо ПДВ", які наводяться в офіційних повідомленнях, є не що інше як профанація, перекручування та замовчування реальної картини з боку офіційних відомств. Насправді, наведені в статті дані щодо суми заблокованого ПДВ за жовтень місяць 2017 року – понад 10 млрд грн. (!!!) здаються нам теж заниженими. Ми тільки дуже маленька частина великого кола суб’єктів підприємницької діяльності України, які задіяні у різних галузях економіки – транспорт, перевезення, оптова та роздрібна торгівля ПММ, виробництво та реалізація сільгосппродукції. Зі свого досвіду зазначаємо, що особливо протягом останніх двох місяців кількість заблокованих податкових накладних збільшується в арифметичній прогресії. Переважна більшість з нас, які багато років займаються одним й тим же видом діяльності, придбаваючи або виробляючи одні й теж самі види продукції/послуг, на собі відчули страшенний натиск СМКОР, за яким вже не встигаємо формувати велику купу документів для надання електронних пояснень, як того вимагає Наказ № 567, деякі з нас взагалі розблоковують податкові накладні суто через подання скарг до ДФС у письмовому вигляді, що фактично стало "нормальною" роботою для бухгалтерів. Причому, не встигаєш ти подати пояснення по заблокованих накладних вересня, як вже накотило блокування жовтня.

Прямими збитками для підприємців є втрата постійних покупців-споживачів, які змушені, за умови не отриманого податкового кредиту внаслідок блокування, сплачувати живими грошима суму податкових зобов’язань до бюджету, які насправді не відповідають реальному податковому обліку підприємства. Причому, місцеві фіскальні органи досить часто, незважаючи на подальше підтвердження податкового кредиту внаслідок розблокування, навішують ярлики "неблагонадійних" на підприємства-постачальників, які тимчасово оказуються в ситуації блоку, та без жодних обґрунтувань, рекомендують місцевим платникам утримуватись від роботи з такими платниками податків.

Другою категорію прямих збитків для підприємств є самостійна, фактично з безнадійності, переплата податків до бюджету за рахунок підкріплення казначейського рахунку тільки з метою таки забезпечення будь-яким шляхом, проведення реєстрації податкових накладних. Причому, це не тільки фактично зменшення оборотних коштів, але й повернення до старих тем переплат податків, забезпечуючи виконання не існуючих планів "зростання ВВП", що було притаманно колишній злочинній владі. Причому, задекларована в Податковому кодексі норма повернення надмірно сплаченого ПДВ насправді не працює, бо відшкодування внутрішнього ПДВ наштовхується у найкращому випадку на пропозиції фіскального органу зарахувати переплати в рахунок платежів майбутніх періодів. Але, з власного аналізу подій вересня-жовтня 2017 року слід зазначити, що масовий характер блокування накладних наприкінці місяця якимось дивним чином збігається із термінами масового відшкодування ПДВ підприємствам-заявникам. Чи це тільки випадковий збіг обставин?

За останні три дні показник кількості блокованих накладних у деяких з нас досяг 100 %. І знов-таки, абсолютна відсутність прозорості, відсутність чіткого тлумачення критеріїв ризиків внаслідок роботи СМКОР породжує фактичне безсилля підприємців виправити якісь можливі недоліки, побудувати схему постійної нормальної роботи, застосовувати якийсь методологічний принцип для запобігання ускладнення підприємницької діяльності. Додаток №3 до того ж наказу Мінфіну №567 передбачає при постійній системній роботі підприємства в одній і тій самій сфері з одними й тими ж самими товарами/послугами подання до ДФС товарних кодів (коди УК ТЗЕД), щоби спростити подальшу роботу та систематизувати процес реєстрації накладних. Але, слід зазначити, що багаторазові намагання надати таку таблицю даних закінчується отриманням квитанції з приміткою "Дані платника податків не враховано". Без жодних інших вказівок та коментарів. Після цього, продовжується боротьба за розблокування, яка, до речі по нашій внутрішній статистиці підписантів, закінчується 99 % розблокуванням на стадії подання пояснень або скарг. Тільки виникає питання – кому потрібно блокувати тисячі податкових накладних? Кому потрібно перевантажувати Комісію ДФС з розгляду скарг із читанням сотень тисяч документів? Бо середня кількість необхідних документів, що подаються суб’єктом під тільки одну скаргу становить 60-70 сторінок додатків.

І на 90 % йдеться про розгляд системно-однотипних документів на ті товари й послуги, реалізацією яких займається те або інше підприємство з місяця в місяць.

Вже починають відверто існувати думки щодо доцільності подальшого проведення такої діяльності, яка починає тільки за рахунок витрачених на скани, ксерокси, папір коштів стає недоцільною.

Передбачивши процедуру автоматичного блокування, ніхто не передбачив систему спрощеного автоматичного розблокування. Із завмиранням серця кожного ранку наші бухгалтера отримують витяг щодо інформації про реєстрацію податкових накладних, очікуючи знайти чергову купу заблокованих накладних.

Безумовно, треба вдосконалювати роботу системи, треба упереджувати маніпулювання із фіктивним ПДВ, але це неможливо робити за рахунок знищення малого та середнього бізнесу, який не може, замість надання справжніх товарів та послуг, ефективної роботи, створення нових робочих місць та сплати податків, зранку до ночі перетворюватись на "кузню" по боротьбі із блокуванням накладних.

Дуже хотілось би, щоб нас почули у комітеті, який Ви очолюєте, шановна Ніно Петрівно, та, впевнені, що до нашого крику душі ще готові приєднатись тисячі й тисячі інших підприємців, які готові продовжувати "випікати" нелегкий хліб приватних підприємців, але хочуть мати гарантований захист від свавілля та, фактично, навмисно злочинних дій від недосконалої та недоопрацьованої системи СМКОР.

Дуже сподіваємось не те, що законодавець зможе прийняти та почути проблеми малого та середнього бізнесу, на якому, до речі, побудована економіка більшості європейських країн, та вирішити негайно проблему, що виникла внаслідок провадження абсолютно недопрацьованої та непрозорої системи роботи блокування податкових накладних.

З повагою,

Директор ТОВ "Торговий Дім "Енергія" Бевза С.В.

Директор ФОП "Гольцов В.І." Гольцов В.І.

Директор ПП "Ісіда П" Пєрєверзев С.П.

Директор ФГ "Березівське" Сабадаш М.П.

Директор ПП "Сінтіавто Плюс" Яцина В.А.

Директор ПП "АЛЬЯНС ОІЛ" Коноваленко С.І.

Директор Пп "ІДІС ЕКСПО" Плетньова К.М,

Директор Пп "НЕФТІДА" Варакута О.І.

Директор ТОВ "АФ "НІКА" Бардиш В.П.

Директор ТОВ "ЮВІ-ЛАЙФ" Вінярський Ю.В.

Директор ТОВ "ГАНЕША К" Катеринич В.В.

Директор ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ОБЛАГРОПОСТАЧ" Богданов О.С.

Директор ТОВ "Гранатова зірка" Журов І.В.

Директор АФГ "Віка" Кожушко Ю.І.

Директор ТОВ "Полтава Сад" Штанько Д.В.

Директор ТОВ "Яковлівські Лани" Бондаренко А.А.".