newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

RAB підвищує інтерес інвесторів до українських обленерго – експерт НІСІ

3,2 т.
RAB підвищує інтерес інвесторів до українських обленерго – експерт НІСІ

Заява голови енергетичного регулятора (НКРЕКП) про закінчення підготовки нормативної бази для впровадження стимулюючого тарифоутворення (RAB-регулювання) для обленерго стала сильним кроком держави в напрямку підвищення вартості пакетів.

Видео дня

Таку думку висловив експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Полтораков в статті, опублікованій в виданні hvylya.net.

"Впровадження RAB-регулювання передбачено Угодою про асоціацію України з ЄС в частині імплементації Директиви 2009/72/ЄС. Але в контексті приватизації значення RAB полягає в тому, що суттєво підвищує комерційний інтерес до українських обленерго", - зазначив експерт.

"Важливо також і те, що саме ця модель бізнесу на електричних мережах зрозуміла західному інвестору. З середини 1990-х років на RAB-регулювання перейшла більшість країн Західної Європи, Канада, США, Австралія. Європейський союз в 2002 році зобов’язав країни Східної Європи застосовувати RAB при встановленні тарифів для монополій і на RAB-регулювання перейшли Чехія, Словаччина, Угорщина, Польща, Румунія, Болгарія та ряд інших держав", - пише він.

На думку Олексія Полторакова від результатів приватизації залежить перспектива отримання Україною чергових траншів Міжнародного валютного фонду.

"Україна з 2015 року реалізує з МВФ 4-річну програму розширеного фінансування EFF, в рамках якої має отримати близько 17 млрд доларів. На початку квітня Рада директорів Міжнародного валютного фонду ухвалила рішення про виділення Україні четвертого траншу у розмірі 1 млрд доларів. Всього Україна розраховує до кінця року отримати від МВФ 4,5 млрд доларів фінансової допомоги. Резерви України за рахунок іноземних надходжень за підсумками 2017 року мають скласти 21 млрд доларів, а до кінця 2018 року — збільшитися до 26 млрд доларів", - вказано в статті.

Автор відзначає, що при Кабінеті Міністрів створено навіть спеціальну робочу групу за участі західних експертів, до якої увійшли Жером Ваше (представник МВФ в Україні), Франсіс Маліж (керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу), Шевкі Аджунер (директор ЄБРР в Україні), представники USAID, посольств США і ЄС в Україні. "Їхнє завдання – розробити такий порядок продажу пакетів акцій, аби в жодного українського або іноземного інвестора не виникало зауважень щодо прозорості конкурсу", - підкреслив експерт.

Фонд держмайна (ФДМ) України на аукціоні 16 серпня реалізував блокуючий пакет акцій (25%) ПАТ "ДТЕК Донецькобленерго" за стартовою ціною 143,8 млн грн.

За оцінкою директора енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин Національної академії наук України Валентина Землянського ціна акцій обленерго, виставлених Фондом держмайна на приватизацію, завищена в два рази в порівнянні з реальною ринковою вартістю. "За даними Блумберг, акції "Донецькобленерго" котирувалися за ціною 5,9 гривень за акцію, а в 2016 році - взагалі 4,05 гривень. Стартова ціна ФДМ - 8,78 гривень за акцію. Тобто акції обійдуться покупцеві в 2 рази дорожче. Аналогічна ситуація і з "Дніпрообленерго", - заявив він.

Стимулююче тарифоутворення або RAB-регулювання (Regulatory Asset Base — регульована база активів) — система довгострокового тарифоутворення, основною метою якої є залучення інвестицій в розвиток і модернізацію електричних мереж. Ця система широко застосовується в Європі. Для інвестора вона цікава тим, що дає гарантії доходності на кожну вкладену гривню.