УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Соціальні зрушення по-президентськи

Соціальні зрушення по-президентськи

Днями президент Віктор Янукович провів засідання Комітету з економічних реформ, на якому були підведені підсумки реалізації соціальних ініціатив. Починаючи засідання, президент відзвітував, що тримає на особистому контролі усі запропоновані ним соціальні програми. Так, за оцінками першого заступника голови Адміністрації президента Ірини Акімової, рівень виконання соціальних ініціатив президента сягнув станом на початок вересня 60%. Та час повністю досягти планових показників до кінця року є: чиновники кажіть, що часу їм вистачить.

Видео дня

"Ключовий критерій, за яким треба робити оцінку, - яким чином звичайний громадянин, вчитель, медик, пенсіонер, шахтар, військовий відчув реалізацію наших програми реформ", - сказав президент.

Янукович зауважив, що у час, коли у світі вирує економічна криза, вона не може не позначитись і на українській економіці, проте владі вдалось таки бодай трохи покращити рівень життя українців. Він вважає, що гроші мають йти тільки в ті сектори реальної економіки, які здатні забезпечити реальну віддачу.

"Це дасть результат. Якщо ми будемо розпорошувати свої ресурси, ми зробимо собі гірше", - сказав він.

Що ж змінилось у країні з початку впровадження соціальних реформ, дізнавався "Обозреватель".

№1. Зарплати

Щодо рівня заробітних плат Янукович чітко дав зрозуміти одне: "Виплата заробітної плати під час кризи в конвертах неприпустима. Це стосується малого і середнього бізнесу". Він зауважив, що відповідальність за підвищення зарплат мають нести чиновники як вищого, так і місцевого рівнів. А від рівня зарплат Янукович вивів пряму залежність розміру пенсій. Президент звернувся до голів облдержадміністрацій: "Ви працюєте, шановні колеги, на місцях. У вас є моніторинг, як сьогодні виплачуються зарплати, і ніхто крім вас, по великому рахунку, бульш ефективно не може працювати з бізнесом, з великими промисловими підприємствами… Тому я прошу і вимагаю від вас, щоб ви працювали над питанням детенізації виплати заробітної плати".

Янукович зазначив, що ситуація по зарплаті покращується. "Хоча якщо подивитись на цифри, вони, як кажуть, гріють душу, але не роблять погоди", - резюмував глава держави. Президент розповів, що доходи населення за 2010-2011 роки зросли на 24%, середня зарплата майже на 20%, а зростання зарплати цього року ми маємо зростання трошки більше 15%.

Також приблизно на третину знижено заборгованість по виплаті зарплати. Наразі заборгованість складає 1,5 млрд і над цим питанням. За словам президента, треба працювати. Президент доручив урядові розглянути питання по тим підприємствам, які вже збанкрутіли і компенсувати робітниками їхні зароблені гроші. "Давайте ми не будемо ховатись від правди і цих людей. Давайте приймемо рішення і погасимо заборгованість", - сказав президент.

№2. Пенсії

Більше 13 млн пенсіонерів сьогодні отримують підвищені пенсії. Стосовно розміру пенсій, президент повідомив, що, порівняно з 2009 роком мінімальна пенсія зросла на 65%, середня – на 34%, а за перше півріччя 2012 року ріст пенсійних виплат склав 14%.

В Україні, за підрахунками Міністерства соціальної політики, близько 3,7 млн громадян отримують пенсію у розмірі менше 1 тис. гривень. А 2,5 роки тому, за словам президента, кількість таких людей була понад 10 млн. "Трудова пенсія не може бути менше від 1 тисячі гривень", - сказав президент, зауваживши, що найближчим часом пенсіонерів, які отримують менше тисячі бути не повинно.

Також ведеться велика робота по осучасненню пенсій.

Також Янукович зазначив, що необхідно продовжувати роботу по збільшенню пенсій ветеранам, військовослужбовців, інвалідів.

Основним завданням, що його дав президент соціальному міністерству – підвищення рівня адресної соціальної допомоги.

№3. Доступне житло

Президент особливу увагу приділив також досягненням ініціативи по будівництву доступного жила. "Для посилення цієї роботи я прийняв рішення дати доручення віце-прем’єру Колеснікову, який звільнився від Євро-2012. Борис Вікторович, по повній програмі починайте і доповідайте мені особисто, як ми рухаємось в цьому напрямку. Разом з міністром Близнюком", - сказав він.

На думку президента, пожвавлення будівельних процесів і розвиток промисловості будматеріалів, вирішення проблем довгобудів повинні бути забутими взагалі. "Їх у нас в країні не повинно бути", - сказав Янукович.

Водночас президент звернувся до голови КМДА Олександра Попова: "Попов, в Києві довгобудів не повинно бути. Це столиця. Домовились?".

Президент також зауважив, що величезне значення має вартість житла на вторинному ринку. "Я хотів би, щоб ви на це питання також звернули увагу. І тут, безумовно, треба застосовувати ринковий механізм", - сказав він.

№4. Компенсації вкладниками Ощадбанку СРСР

За 3 місяці влада виконала зобов’язання перед 2,4 млн громадян-вкладників колишнього Ощадбанку СРСР. Сума, відшкодована громадянам, оцінена президентом в 2,3 млрд гривень. "Важливо, що це відбулось без черг, метушні і Ощадбанк працював тут достатньо організовано",. – сказав він. Він зазначив, що на тому ж рівні програма має продовжуватись і надалі. За його словам. Зараз розпочинається реєстрація нових вкладників і ця робота має бути забезпечена на високому рівні.

Президент зауважив, що кожен, хто має право на компенсацію, повинен обов’язково її отримати.

№5. Підтримка дітей-сиріт

Політика підтримки дітей з дітьми також дала позитивні зрушення: збільшення народжуваності в усіх областях, а в деяких регіонах навіть спостерігається перевищення народжуваності над смертністю.

Значно зріс показник всиновлення та виховання дітей у прийомних сім’ях.

№6. Медреформа

Усі роки незалежності влада піднімала питання медичної реформи. "Скажіть будь ласка, чому реформа не пішла? Яка відповідь на це питання, шановні колеги? А я вам скажу: тому що починали и кидали, захоплювались політикою, забували про людей. Думали як красиво проговорити, пообіцяти… Шановні колеги, ми з вами почали, я переконаний в тому, найважливішу справу, яка пов’язана зі здоров’ям кожної людини в нашій країні", - сказав президент.

За його словами, реформа система охорони здоров’я – це не одноразова акція: "Ми багато років будемо цією реформою займатись. І вона торкнеться кожної людини… і без підтримки громадянського суспільства, без роз’яснення, що ми хочемо зробити і як, ця реформа не піде". Він наголосив на тому, що в регіонах часто люди взагалі не мають інформації, назвавши непоінформованість одним з головних недоліків.

№7. Пілотні регіони

Щодо пілотних регіонів, у котрих вводиться медреформа, Янукович відзначив Дніпропетровщину. При цьому президент зауважив, що різниця між регіонами колосальна. "Такого не повинно бути. Люди в нас однакові, в усіх регіонах потребують якісних медичних послуг. Люди хочуть уваги з боку держави до них. Тому я просив би, шановні колеги, враховувати те, що ця реформа, вона найбільш чутлива, вона стосується кожної людини", - сказав президент. Він доручив відпрацювати механізм інформатизації суспільства щодо даного напрямку соцініціатив.

За словам президента, до 2014 року їх створення має бути завершеним: перинатальні центри повинні бути в усіх регіонах. Президент також наголосив на необхідності пришвидшення проведення реформи швидкої допомоги в кожному регіоні. "Ми з вами знаємо, скільки людей гине, коли швидка не встигає допомогти людині", – сказав він. Президент зазначив, що досягти поставленої мети можна тільки при 100% фінансуванні, закладеному у плані.

В якості прикладу розвитку регіонів Янукович навів Дніпропетровщину.

Президент зазначив, що необхідно піднімати рівень заробітної плати медпрацівників, зазначивши, що це вже заплановано. "Сімейні, дільничні лікарі мають бути мотивовані і їх заробітна плата також повинна підніматись", - сказав він. Глава держави назвав нормальним рівнем оплати праці лікарів 5-7 тисяч гривень і зауважив, що уряд повинен рухатись в цьому напрямку. Також особливу увагу президент звернув на забезпечення якості і доступності ліків.

№8. Модернізація освіти

Президент також виступив з ініціативою щодо модернізації галузі освіти – передусім вищої освіти. За словам Януковича, за якістю системи освіти наша держава лише на 56-му місці. "Треба змінювати наголоси. Наголос треба робити на результат - освіта має готувати кваліфікованих, затребуваних на ринку праці фахівців", - сказав Янукович. У цьому напрямі, зазначив він, вже зроблені перші кроки (зокрема, спільно з роботодавцями підготовлена рамка кваліфікацій), але цього недостатньо й потрібно рухатися далі.

Важливим питанням він також назвав забезпечення перекваліфікації та перепідготовки кадрів. "Дуже важливо задіяти в цю роботу нашу систему професійно-технічної освіти", - сказав президент.

№9. Політика зайнятості

В аспекті зайнятості населення Янукович доручив уряду у місячний термін розробити програму зайнятості населення та стимулювання створення нових робочих місць. Глава держави особливо наголосив на неприпустимості загального підходу до вирішення зазначеного питання.

"Треба врахувати особливості працевлаштування різних категорій громадян за соціальним статусом, місцем проживання та віком. Ключова вимога – програма має містити чіткі критерії успішності. Треба ставити конкретні завдання по кожній з категорій безробітних", - сказав він.

Окрему увагу президент звернув на важливість вирішення проблеми працевлаштування молоді. "Ми повинні за наступні три роки зменшити рівень безробіття молодих громадян вдвічі", - зазначив він.

Вирішення проблеми зайнятості, на переконання Януковича, є сьогодні ключем до якісно нового соціального розвитку країни.

P.S.

Президент пообіцяв, що наполегливо буде відстоювати соціальні ініціативи доти, доки буде працювати главою держави. "Ми з вами будемо продовжувати і удосконалювати ці програми. Тому на 2013 рік я даю завдання уряду включити ці програми всі в бюджет. Ніякого відкату назад не буде. Ми будемо проводити цю політику незалежно від політичної кон’юнктури",- пообіцяв Янукович.

"Наш обов’язок – досягти рівня забезпеченості наших людей не менше наших сусідів з порівняльною економікою. Сьогодні ми з вами відстаємо", - сказав глава держави.