УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Прикладні лайфхаки: як платити за тепло на 70% менше

30,8 т.
Опалення

Українці можуть почати економити до 70% при сплаті за комунальні послуги. Але для цього треба добре підготуватися та правильно розпорядитися грошима мешканців багатоквартирного будинку.

Про те, як все зробити — у другій статті, підготовленої в рамках спільного проекту "Обозревателя" та Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні". Шість способів скоротити "комуналку" завдяки ОСББ, читайте тут.

Іще зовсім нещодавно Україна була за півкроку до чергового підвищення тарифів на "комуналку". Ціна газу для населення та підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) мала зрости з 4942 грн до 5873 грн уже з жовтня 2017 року – згідно формули, прийнятої Урядом у квітні цього року і затвердженої відповідною постановою.

Читайте: "А у вас вмикнули опалення?" Українці пригадали злободенну відеопародію

Це автоматично потягло би підвищення ціни на опалення, оскільки левова частка тарифу на тепло – це вартість енергоносіїв. Кабмін відтермінував підвищення вартості блакитного палива (зараз проводяться консультації та переговори з МВФ, щоби внести зміни до розрахункової формули), проте цілком очевидно – це не надовго, і дешевшати тепло для українців уже ніколи не буде. Навпаки – сподіваючись на краще, треба готуватися до гіршого, проте цілком реалістичного сценарію. Зменшити суми в платіжках ми можемо лише завдяки енергоефективності житла: це значно конструктивніше, аніж піддатися на заклики політиків-популістів і чекати дешевих енергоносіїв упереміж із майже безкоштовною ковбасою.

Гаразд, із необхідністю модернізації (а якщо бути цілком точним – термомодернізації) наших будинків ніби усе ясно. Але впадати у паніку і хаотично їх утеплювати – також ідея не з найкращих. Часто це вилазить боком, і мова не лише про викинуті на вітер заощадження, але й про перегріті квартири, життя в яких обернеться мукою.

Прикладні лайфхаки: як платити за тепло на 70% менше

По-перше, енергоаудит. Це твердження має стати залізобетонним правилом для кожного, хто хоче нарешті припинити переплачувати за "комуналку". Енергоаудит – робота фахівця, оснащеного різноманітною професійною технікою та ІТ-рішеннями, і головне – повним розумінням причинно-наслідкових зв’язків, які стосуються багатоквартирного будинку. Чи потрібно замінити труби, що розподіляють тепло в будинку? Може, варто почати утеплення з найхолоднішого, торцевого під’їзду? А можливо, будинку вкрай потрібен сучасний індивідуальний тепловий пункт, і він дозволить зекономити на опаленні? На усі ці питання може відповісти лише енергоаудитор.

Навіть більше. Енергоаудитор ретельно перевірить – з одного боку – "оболонку" будинку, тобто стіни, дах, підвал, вікна, двері та інше. А з іншого – його інженерні мережі, тобто системи опалення, гарячого водопостачання, вентиляції, охолодження, освітлення, електропостачання тощо, для роботи яких використовуються енергетичні ресурси.

Таке обстеження дасть змогу визначити реальний обсяг та ефективність споживання енергії будинком. На основі отриманих результатів енергоаудитор встановить потенціал енергозбереження та розробить документ із переліком конкретних заходів та терміном їх окупності. Саме ці рекомендації стануть базисом при розробці проектного рішення щодо модернізації та утеплення дому. Енергоаудитор – це саме та людина, яка зекономить вам гроші і стане своєрідним "запобіжником" проти мешканців, які вважають утеплення чи заміну вікон на пластикові панацеєю, тож категорично не рекомендуватиме провести саме ці заходи передовсім.

Як саме відбувається енергоаудит та які поради може дати фахівець – дивіться у 2-му випуску третього сезону програми ТВІЙ ДІМ, що виходить в ефір щонеділі на телеканалі UA:ПЕРШИЙ за сприяння Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні".

Наступним кроком після енергоаудиту має стати розробка проектно-кошторисної документації. В ній буде вказано усі технічні рішення, потрібні при модернізації будинку, а також прорахована їх вартість. Проектно-кошторисну документацію (ПКД) варто розробляти з урахуванням технічних умов, отриманих від постачальників відповідних послуг, після чого пройти комплексну державну експертизу ПКД. Саме на основі цих розрахунків мешканці будинку можуть отримати "теплий кредит" на свої енергоефективні заходи, кардинальним чином зменшивши їх вартість. При цьому варто пам’ятати: окрім "теплих позик", що забезпечують компенсацію до 70% тіла кредиту від держави для ОСББ на енергоефективні матеріали та обладнання, можна залучити іще кошти від муніципалітетів. Наприклад, у Києві є програма "70/30", за якою 70% фінансової потреби проекту покриває київська адміністрація, тоді як 30% - самі співвласники… але і на них можна отримати компенсацію за "теплим кредитом".

Яскравий приклад такої вигоди показали власники 422-х квартир у Києві: ОСББ "Оберіг на Позняках" взяло близько 30 млн грн позики на термомодернізацію свого будинку. За умовами кредиту, ОСББ мусить упродовж п’яти років повернути трохи більш як 6,5 мільйона гривень за кредитною ставкою 21% річних. Решту — 24,5 млн грн — буде погашено з державного та місцевого бюджетів. Цікаво, що стартові гроші, а це 21,5 млн грн, надійшли з міського бюджету за програмою спільного фінансування "70/30". Розрахунки показують: завдяки комплексному утепленню будинку мешканці вже з наступного опалювального сезону заощаджуватимуть до 1,5 млн грн (тобто близько 3500 гривен на квартиру) завдяки зменшенню споживання енергоресурсів до прогнозованих 43,5% порівняно з 2016 роком.

Читайте: У Києві змінили тарифи на опалення і гарячу воду: названі ціни

Коли мова йде про приватний будинок, схема прийняття рішень щодо енергоефективних заходів залежить виключно від одного господаря (або господині). В багатоквартирнику все дещо складніше. Тут рішення приймаються співвласниками, а кредит у банку реально може взяти ОСББ або ЖБК.

Важливо пам’ятати, що ОСББ мають окремо винайняти сертифікованого спеціаліста з технічного нагляду, який має контролювати хід та якість виконання робіт.

Заключний етап термомодернізації будинку – власне роботи. Важливо пам’ятати, що ОСББ мають окремо винайняти сертифікованого спеціаліста з технічного нагляду, який має контролювати хід та якість виконання робіт.

Якщо у будинку досі немає лічильника тепла, необхідно його встановити. Саме на 100% встановлення будинкових лічильників тепла та води по всій Україні спрямовано закон "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". І от чому: лічильник дозволяє встановити реальні витрати тепла у будинку, що унеможливлює маніпуляції з боку монополіста-теплопостачальника. Тобто все буде справедливо і ніякої "зрівнялівки": скільки спожили – за стільки й заплатите. Якщо у вас дірявий дах, старезні вікна та двері у під’їздах і розбалансована система опалення – ймовірніше, заплатите більше, аніж сусіди. Візьмете "теплі кредити", візьмете участь у програмі співфінансування – модернізуєтесь – і зможете окупити ремонт вже за кілька років, а далі платити за "комуналку" значно менше від тих же сусідів, які у цей час нічого не зроблять. Логіка проста, як енергоефективні двері.

Читайте: Опалення у Києві: мешканці можуть самі дізнатися, коли в їхній квартирі стане тепло

Лічильник дозволить у майбутньому порахувати ефекти від впровадження всіх енергоефективних заходів – адже не знаючи, скільки саме споживає будинок тепла – неможливо й вирахувати економію. В цьому переконалися й мешканці декількох будинків із Луцька, які, скориставшись "теплими кредитами", встановили у своїх будинках індивідуальні теплові пункти (ІТП). Додавши до цього заміну вікон на сходових майданчиках на енергоефективні, вони зекономили за минулий опалювальний сезон до 6000 гривень з кожної трикімнатної квартири.

Прикладні лайфхаки: як платити за тепло на 70% менше

Фахівці запевняють, що економія коштів для багатоквартирного будинку в результаті встановлення ІТП в середньому складає 20-30%, однак в окремих випадках може досягати і 50%. Річ у тім, що будинок, оснащений ІТП з погодним регулюванням, бере з центральної тепломережі рівно стільки теплової енергії, скільки потребує при поточній температурі повітря надворі. Тобто при потеплінні вдасться уникнути перегріву, а отже вам не доведеться постійно тримати кватирки відчиненими, випускаючи надвір дороге тепло та гроші, якими за нього заплатили.

Іще один важливий захід поряд зі встановлення ІТП – це балансування системи опалення. Воно першочергово необхідне у тих будинках, де тепло розподіляється нерівномірно, є квартири перегріті, а є – надто холодні, а отже і рахунки за опалення – несправедливі. Підрахунки свідчать про те, що балансування (гідравлічна ув'язка системи) може зекономити будинку до 10% витрат на тепло.

Читайте: Формула на мільярди: як в Україні знизити тарифи

Заміна вікон та дверей у приміщення загального користування – нині, мабуть, найпопулярніший енергоефективний захід у багатоквартирниках. Принаймні, про це свідчить всеукраїнська статистика – близько половини "теплих кредитів" взято саме на ці потреби. Також чимало позик узято на заміну освітлення на LED-лампи – адже це порівняно дешево, але дає дуже відчутний ефект. Однак варто розуміти, що найчастіше до цих заходів вдавалися саме через їх низьку вартість і швидку окупність. Часто ОСББ, спробувавши на зуб "теплий кредит" на прикладі вікон, і отримавши компенсацію від держави та з місцевого бюджету, переходили до більш коштовних та економічно вигідних енергоефективних заходів.

А найкоштовнішим найчастіше є, власне, утеплення будинку. Важливо пам’ятати, що в деяких будинках більше проблем через погано утеплений підвал, або навіть труби, по яких передається тепло, аніж власне через стіни. Але є й такі, де термомодернізація фасаду – необхідна умова скорочення енергоспоживання. Якби не чіткий і обґрунтований обрахунок енергоаудиторів – навряд чи ОСББ "Оберіг на Позняках" взяло би рекордний в Україні кредит на утеплення – більше 1 млн доларів.

Цікаво, що гідроізоляція покрівлі по своїй суті не є енергоефективним заходом, проте впливає на чимало інших факторів у будинку, тож енергоменеджер, трапляється, прописує у висновку і таку рекомендацію.

Читайте: Зростання тарифів на ЖКГ в Україні: у Кабміні дали чіткий прогноз

Якщо послідовно і оперативно втілити усі перелічені тут заходи в будинку буде проведено комплексну термомодернізацію. І у мешканців з’являться усі підстави розраховувати, що вони отримають зрештою економію на рівні тої суми, яку вказав енергоаудитор у висновку – а це може складати до 70% від тієї вартості, яка сьогодні сплачується за комунальні послуги. Зрештою, термомодернізація багатоквартирника зараз – це дуже вигідна інвестиція у сімейні бюджети його мешканців у майбутньому. Адже тепло тільки дорожчатиме, а окупиться енергоефективність досить скоро – іноді всього за один опалювальний сезон.

Стаття підготовлена в рамках спільного проекту "Обозревателя" та Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні" "Комфортні ЖКГ-лайфхаки".