УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Григорий Кукуруза
Григорий Кукуруза
экономист IMF group Ukraine

Блог | Сезон подорожчання: як зміняться ціни на продукти

Сезон подорожчання: як зміняться ціни на продукти

Щодо цін на харчові продукти – хоча ми можемо спостерігати їх подальше зростання, темпи інфляції суттєво сповільнились. Нагадаю, що в 2015 році базова продуктова корзина зросла в ціні на 43%, в минулому році - на 12,4%. Цього року Національному банку, скоріш за все, вдасться втримати споживчу інфляцію на рівні 11%. Подібне явище, коли ціни зростають не через збільшення кількості грошей в обігу, а очікуванням населення щодо зростання цін, виходячи із попереднього досвіду називають інфляційним хвостом.

Також, важливо відмітити, що із червня Держкомстат змінив методологію розрахунку Індексу споживчих цін (базової продуктового кошику). Раніше його вагова структура розраховувалася виходячи із середньорічного споживання. Тепер у кожного місяця є своя окрема вагова структура продуктів харчування, і Держкомстат вираховує зростання цін відповідно до неї. Тобто зростання цін цього літа на папері виявилось вищим, ніж реальне зростання цін в супермаркетах через те, що Держкомстат змінив методологію розрахунку.

Читайте: Невыученные уроки великой войны

Що стосується подальшого зростання цін, то ми наближаємось до вересня та жовтня, коли ціни на харчові продукти починають поступово зростати, оскільки літній період дешевих продуктів харчування закінчується. Це традиційний місяць пришвидшення інфляції. Так, якщо наразі у нас зростання цін із початку року склало 8,2%, - то до кінця року вона пришвидшиться до 11,1%, тобто зростання складатиме майже відсоток кожного наступного місяця.

На рахунок підвищення цін на свинину. Починаючи із лютого 2016-го року в Україні спостерігається спалах Африканської чуми свиней. Близько 1,5% поголів’я загинуло. Частина виробників не змогла отримати компенсацію, а ті, що отримали, отримали за цінами, майже в два рази нижче ринкової вартості м’яса. Орієнтовні збитки галузі складають 40 млн грн. Тобто виробники понесли значні втрати, які не були компенсовані. Звичайно, вони вимушені зараз піднімати ціни для того, щоб якось виплачувати людям заробітну плату, закуповувати корма і нести інші операційні витрати. Тому ціни на свинину будуть рости пришвидшеними темпами.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...