УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Шість способів скоротити платню за "комуналку" з ОСББ

36,2 т.
ОСББ

В Україні створено понад 27 000 ОСББ, хоча ще два роки тому їх було 15 000. Причин того, що об єднання співвласників з являються зараз як гриби після дощу, чимало. Це і втеча від ледачих або некомпетентних ЖЕКів, і зашкальні платіжки за утримання будинків, і прагнення своїми силами модернізувати житло, щоб менше платити за опалення.

Проте, у створенні об єднання є й інші переваги, про які мало хто знає. Суть у тому, що ОСББ може отримувати різного роду фінансові вигоди. Які саме читайте у статті, підготовленої в рамках спільного проекту "Обозревателя" та Проекту USAID "Мун іципальна енергетична реформа в Україні " .

Річ у тім, що власники квартири є водночас співвласниками усього багатоквартирного будинку. Згідно з українським законодавством, до спільної власності у багатоквартирному будинку належать: допоміжні приміщення, місця загального користування, механічне, електричне, сантехнічне обладнання, яке обслуговує понад одне приміщення, несучі конструкції, огорожі, земля під будинком, прибудинкова територія і споруди на ній. Простіше кажучи, це все, що є спільного в самому будинку, та іще й прибудинкова територія, тобто двір. І часом це майно може, як то кажуть, саме за себе заплатити — тобто, частково окупити своє утримання.

Читайте: У Києві змінили тарифи на опалення і гарячу воду: названі ціни

Однак варто пам’ятати, що так просто заробляти гроші й ділити прибутки ОСББ між власниками квартир не можна. Адже ОСББ не платить податків і залишається неприбутковою організацією доти, доки доходи, про які ми напишемо нижче, йтимуть на забезпечення утримання багатоквартирника. Тобто зменшити платіжки на утримання будинку й прибудинкової території практично до нуля — це можливо, а от рознести гроші по квартирах або влаштувати на них масштабний сабантуй — уже ні.

Шість способів скоротити платню за "комуналку" з ОСББ

Спосіб 1. Здавайте майно в оренду!

Часто у багатоквартирних будинках є допоміжні приміщення, які можуть зацікавити потенційних орендарів.Все, що потрібно, аби отримували за оренду гроші — це створити ОСББ та на його загальних зборах ухвалити рішення про те, що приміщення віднині здаватиметься в оренду. Далі об’єднання співвласників укладає договір з орендарем та щомісячно отримує на свої рахунки кошти — плату за оренду.

Спосіб 2. Домовтеся про оплату внесків з провайдерами!

У наш час практично у кожному багатоквартирному будинку є інтернет та кабельне телебачення. А отже є і провайдери, які заробляють на цих послугах. А чи знаєте ви, що всі провайдери мають сплачувати внески за використання спільного майна співвласників? А це додаткові кошти, не використати які — неабияке недбальство.

Спосіб 3. Розміщуйте рекламу !

Ви неодноразово бачили великі біл-борди, розміщені на будинках? А тепер уявіть собі, скільки може коштувати розміщення такої величезної реклами на вашому будинку в місяць? А додайте до цього рекламу в ліфтах, на спеціальних дошках оголошень і ще у багатьох спеціальн о пристосованих місцях… Все це — гроші, які ОСББ може отримати, надаючи можливість рекламникам збагатитися! Звісно, і для цього потрібні юридичні підстави, тобто договори з ОСББ та згода співвласників будинку.

Спосіб 4. Сортуйте сміття !

Не можна сказати, що сортування сміття вже стало в Україні трендом. Однак деякі ОСББ вже зараз успішно використовують його як спосіб економії. Наприклад, львівські об’єднання співвласників не лише економлять самі , але й готові навчити інших. І це лише початок, адже українське законодавство якраз зараз поліпшується в цьому сенсі, а отже скоро отримувати певний дохід завдяки сортуванню стане простіше.

Читайте: Зростання тарифів на ЖКГ в Україні: у Кабміні дали чіткий прогноз

Спосіб 5. Беріть участь у місцевих програмах з підтримки розвитку ЖКГ !

Таких програм є чимало в кожному регіоні. Найвідоміша – це "теплі кредити", державна програма підтримки енергоефективних заходів, що може зменшити рахунок за утеплення будинку. За подібним принципом створюються і місцеві програми, покликані підсилити державну. До речі, за 8,5 місяців 2017 року ОСББ та ЖБК взяли в державних банках 560 "теплих кредитів" на суму 120 млн гривень. Тобто такі заходи користуються чималим попитом.

Але окрім "енергоефективних" є й інші місцеві програми підтримки ОСББ, варто тільки добре їх пошукати і сумлінно підійти до заповнення заявок на участь — і тоді є високі шанси модернізувати ваш будинок дуже задешево.

Спосіб 6. Дозвольте орендарям використовувати споруди у дворі

Отримати кошти від оренди можна не лише у випадку із допоміжними приміщеннями у самому будинку, але й використовуючи прибудинкову територію. Якщо в дворі є інші споруди ( наприклад, колишня котельня , яка вже не використовуєть ся), що належать співвласникам — їх також можна здавати орендарям, які вільні відкрити там магазин або склад. Звісно, за використання цих приміщень вони також сплачуватимуть внески.

Докладніше про те, деякі ОСББ уже скористалися цим правом — дивіться у першому випуску 6-го сезону програми ТВІЙ ДІМ! Окрім того, переглянувши програму ви дізнаєтеся багато цікавого: як з підручних матеріалів зробити круту поличку із LED-освітленням, як задешево зробити тренажерний зал або більярдну у підвалі власного будинку та іще чимало корисного із практик ОСББ.

Як же ОСББ можуть використати отримані та зекономлені кошти? Як ми уже писали – за їх рахунок можна значно зменшити щомісячні платіжки за утримання будинку та прибудинкової території для кожної квартири. Також накопичені цими 6-ма способами гроші можна акумулювати у ремонтному фонді будинку, щоб потім самостійно, або за програмами співфінансування (див. пункт 5) ремонтувати ліфти, замінити лампи в під’їздах на економні або навіть утеплити будинок! На них навіть можна найняти ландшафтного дизайнера, який прикрасить ваш двір. Тут уже наскільки вистачить фантазії та аргументів для решти сусідів – адже рішення щодо того, на що саме витратити прибуток ОСББ завжди приймаються на загальних зборах співвласників!