УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Тимошенко повернулася до Балоги спиною

369
Тимошенко повернулася до Балоги спиною

Перший заступник керівника Секретаріату Президента України Олександр Шлапак заявляє про необхідність якнайшвидшого та рішучого впорядкування закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти, очищення цієї сфери від корупції та зловживань. За його словами, нинішній порядок проведення відповідних процедур фактично перетворив держзакупівлі на тіньовий клондайк для спритних ділків та їхніх покровителів з владних кабінетів. Президент Віктор Ющенко наполягає на необхідності наведення порядку в цьому питанні, сподіваючись на злагоджену роботу демократичної коаліції та сформованого нею Кабінету міністрів, повідомляє прес-служба Президента.

Водночас, на думку О.Шлапака, прийнятий Верховною Радою 12 лютого в першому читанні змінений законопроект про держзакупівлі не призведе до якісних змін у цій сфері. Більше того, він зберігає існуючі непрозорі схеми тендерів, а значить – і широкі можливості для махінацій і темних оборудок.

Зокрема, у схваленому законопроекті збережено міжвідомчу комісію з питань державних закупівель, яка вже давно стала джерелом масштабних зловживань і тіньового збагачення. «Подвійні стандарти, які застосовує цей орган при організації тендерних конкурсів, обертаються багатомільйонними хабарами і «винагородами». Правоохоронні органи повинні притягти всіх нечистих на руку ділків до відповідальності».

Як вказав перший заступник керівника Секретаріату, ухвалений законопроект навіть не обмежує компетенцію Тендерної палати, яка наділена невластивими владними повноваженнями. Її функції, щонайменше, потрібно значно скоротити, звівши їх до громадського контролю за тендерами. Не змінюється порядок проведення закупівель в одного учасника та торгів з обмеженою участю. Ці процедури, на переконання О.Шлапака, потрібно значно спростити.

«Ще одне джерело для зловживань дає відмова від створення державних систем інформування (у тому числі через мережу Інтернет) про заплановані закупівлі та їх учасників. Зараз оголошення про закупівлі розміщуються за гроші через мережу пов’язаних між собою комерційних структур, що обмежує рівний доступ до відповідної інформації».

В ухваленому документі залишається можливість оскарження будь-якою особою в суді або Міжвідомчій комісії рішень і дій замовника товарів і послуг. Це – постійний фактор тиску і маніпуляцій при здійсненні закупівель. Існує багато інших положень законопроекту, які унеможливлюють докорінні якісні зміни в сфері держзакупівель, зберігають широкі можливості для зловживань і корупції.

Сьогодні керівник Секретаріату Президента України Віктор Балога повідомив про відкликання листа О.Шлапака голові Комітету Верховної Ради з питань економічної політики О.Ткаченку з рекомендацією прийняти законопроект про держзакупівлі у першому читанні за умови його подальшого удосконалення. «Цей лист не був погоджений з главою держави і не представляє офіційної позиції Секретаріату», – пояснив В.Балога.

Він ще раз наголосив, що у разі схвалення прийнятого 12 лютого законопроекту про держзакупівлі в цілому глава держави не підпише документ, який узаконює корупцію в цій сфері. «У разі, якщо фракції БЮТ, Партії регіонів і комуністів об’єднаються для подолання вето Президента, це підтвердить існування у Верховній Раді нової політичної конфігурації», – вважає керівник Секретаріату Президента.

Такі заяви Балоги спровокували черговий публічний конфлікт між ним та Тимошенко. За інформацією "Обозревателя", останній трапився в "Борисполі", під час зустрічі з Москви Віктора Ющенка. Зустрічати голову держави до аеропорту прибули, зокрема, голови СБУ та ГПУ, низка міністрів, вищих посадовців. Серед них - керівники КМУ та СП. Джерела розповідають наступне: помітивши в залі Балогу, Тимошенко демонстративно повернулася до нього спиною, навіть не привітавшись. Балога, в свою чергу, спробував удати, ніби нічого не сталося, однак така показова поведінка Тимошенко запам'яталася всім, хто був присутній у терміналі.

Тимошенко повернулася до Балоги спиною