newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Як ОСББ економлять на комуналці: реальні приклади

19,6 т.
ОСМД

Минуло вже кілька років відтоді, як в Україні проголосили курс на енергоефективність і впровадили програму "теплих кредитів". Не дивно – адже після різкого подорожчання газу для населення та невідворотного стрибка тарифів на опалення і гарячу воду єдиний вихід – це теплова модернізація житлового фонду. При цьому мова йде не лише про утеплення – випадок кожного будинку унікальний, і комусь варто просто ізолювати труби і замінити вікна, щоб економити на цьому вже до 20% - про це ми писали у статті . Проте "теплі кредити" – не єдина програма сприяння термомодернізації. Наприклад, у Києві ефективно впроваджується місцева програма "70/30", історіями учасників якої ми й хочемо поділитися.

ОСББ "Фізик": 15 років наполегливих змін власними силами

Як ОСББ економлять на комуналці: реальні приклади

Але почнемо з ОСББ, яке взялося за термомодернізацію будинку ще задовго до того, як центральна та місцева влада додумалася запропонувати співфінансування енергоефективності. Мова йде про столичне ОСББ "Фізик", у якому було встановлено перший в Україні індивідуальний тепловий пункт з погодним регулюванням.

Видео дня

Вочевидь, такий ефективний прилад надихнув співвласників цього багатоквартирного будинку не зупинятися на досягнутому. Вони не стали чекати на щасливий випадок, коли гіпотетична влада прийде і зробить ремонт саме у їхньому будинку. Натомість послідовно почали модернізувати свій багатоквартирник, поступово зменшуючи споживання тепла.

Спершу замінили вікна та двері у під’їздахна енергозберігаючі. Це скоротило втрати тепла на 23%. Далі взялися за фасад – утеплили торці 10-сантиметровим пінопластом. Відтоді мешканці кутових квартир забули про промерзання стін. Потім утеплили горище, щоб від холоду не потерпали верхні поверхи. Далі – утеплили цоколь, що зменшило втрати тепла ще на 7%.

Монтажні роботи на фасаді тривають тут і досі – зараз тут утеплюють стики між під’їздами. До морозів хочуть зробити всю частину будинку з двору, наступного року – з вулиці. Бажання зробити будинок теплим економічно виправдане, адже через стіни втрачається до 30% тепла.

Здійснити ремонт, що зараз дозволяє економити мешканцям значні суми, допоміг ремонтно-резервний фонд (РРФ). Але не якийсь міфічний Державний чи Муніципальний Ремонтно-Резервний Фонд, а спеціально створений рахунок, куди співвласники будинку щомісяця сумлінно перераховували кошти, паралельно зі сплатою усієї комуналки. І їм вдалося накопичити достатньо, щоб станом на сьогодні значно підвищити комфорт у будинку та скоротити суми в платіжках.

ОСББ "Квазар-10": від власних накопичень на модернізацію – до участі у програмі "70/30"

Як ОСББ економлять на комуналці: реальні приклади

Кошти, накопичені у ремонтно-резервному фонді, дуже стали у нагоді іще одному об’єднанню співвласників, що має схожу історію. У колишнього ЖБК, а нині – ОСББ "Квазар-10" є цікава особливість – ремонтно-резервний фонд, а точніше розмір внеску до нього. Зараз він складає 4 грн 40 коп. з квадратного метра, що навіть менше, аніж середня по києву плата за житлові послуги. Проте завдяки коштам, накопиченим у РРФ тут проводять масштабні ремонтні роботи.

Голова ОСББ "Квазар-10" Тетяна Глоба розповіла, що завдяки встановленому порівняно давно індивідуальному теплопункту та іншим рішенням Загальних зборів співвласників у будинку на 30% знизилася вартість гарячої води та на 15% – тепла.

"Два роки тому ми прийняли рішення про відключення гарячої води в нічний період, з 00 годин до 5 години ранку. З 10 годин ранку до 17 години вечора ми знижуємо температуру гарячої води. Завдяки інженерним рішенням компанії, яка обслуговує наш будинок, ми на сьогоднішній день маємо вартість куба гарячої води з водовідведенням 63 грн 82 коп., це майже на 30 грн дешевше ніж у сусідів. У минулому році ми прийняли рішення про відключення опалення в під’їздах нашого будинку, це теж дало нам економію. В минулому році в січні у нас опалення з квадратного метру було 26 грн, тоді як у сусідів – майже 33 грн", – розповідає вона.

Як ОСББ економлять на комуналці: реальні приклади

Тетяна Глоба додає, що внески до РРФ допомогли будинку розпочати утеплення фасаду ще в 2011 році. А нещодавно провели енергоаудит, що довів: утеплити потрібно ще й підвал із горищем, а утеплення фасаду – завершити. Настільки значних коштів на рахунку будинку не було, тож стала у нагоді програма "70/30", організована Київською міською державною адміністрацією (КМДА). За її правилами, 70% фінансової потреби проекту з термомодернізації будинку покриває КМДА, а 30% - самі співвласники.

ОСББ "Квазар-10" на загальних зборах вирішило брати участь в програмі. Два заходи – утеплення горища і реконструкцію інженерних тепломереж у підвалі – співвласники взялися зробити за власні кошти. "Сума робіт, які ми робимо в своєму будинку власними коштами, складає десь близько 800 тис гривень. Тоді як по програмі "70/30" ми отримали 1 360 тис. грн на фасадне утеплення будинку. Прогнозуємо, що вже цього опалювального сезону платитимемо за тепло на 30% менше аніж раніше", – розповідає Тетяна Глоба.

ОСББ "Оберіг на Позняках": всеукраїнський рекордсмен із енергоефективності

Як ОСББ економлять на комуналці: реальні приклади

Насправді звання рекордсмена ми присудили цьому об’єднанню співвласників авансом – наразі заходи, що призведуть зрештою до економії, лише впроваджуються. Проте їх розмах дійсно вражає: за комплексну теплову модернізацію будинку необхідно заплатити, не багато й не мало, 1 мільйон євро. Секрет в тому, що переважну частину цієї суми, а саме 24,5 млн грн за співвласників заплатить держава і муніципальна влада, адже керівництво ОСББ вміло скористалося програмами співфінансування.

При цьому, 21 млн грн надійде від міської влади за програмою "70/30", а на решту 10 мільйонів розповсюджуються правила "теплого кредиту", так що зрештою мешканці заплатять лише 6,5 млн гривень. Ось така нині вигідна арифметика енергоефективності для ОСББ.

Як ОСББ економлять на комуналці: реальні приклади

Голова правління ОСББ "Оберіг на Позняках" Валерій Никитченко уже давно зрозумів, що без об’ємного ремонтно-резервного фонду цьому будинку довго не протягти: забудовник надто халатно поставився до своїх обов’язків. "Будинок, в принципі, не старий, і теоретично він проектувався як енергоефективний, але було допущено ряд грубих помилок при його будівництві, починаючи з відсутності балансувальних клапанів системи опалення як таких і закінчуючи нестачею цементу в розчині, на який клали цеглу. До відповідних висновків дійшов енергоаудит", – констатує він.

Аби змінити це та облаштувати під’їзди, в будинку було створено резервно-ремонтний фонд. Між іншим, кошти до нього надходили не лише як внески від співвласників, але й від оренди за приміщення, що перебувають у спільній власності. Сьогодні більшість під’їздів відремонтовано, все устелено люксовою плиткою, а от на термомодернізацію вирішили залучити ще й кошти держави та місцевого бюджету. Минулого року ОСББ вперше скористалося київською муніципальною програмою: "Ми почали з того, що в минулому році за програмою "70/30" поміняли в місцях загального користування вікна та двері на енергоефективні. Також були замінені всі освітлювальні прилади в місцях загального користування на енергозберігаючі. Були закриті такі великі джерела втрати тепла, як горище, техповерх і підвальне приміщення. У 2014-2015 роках ми споживали близько 1000 Гкал в холодний місяць. Зараз ми знизили споживання тепла приблизно на 300 Гкал", – розповідає Валерій Никитченко.

Переконавшись у перевагах програми, співвласники багатоквартирника на загальних зборах вирішили замахнутися на амбітнішу ціль – утеплення фасаду, що розтріскався через неякісний цемент, та замінити інженерні мережі. На це й взяли рекордний кредит.

Іще чимало цікавого про цей непересічний будинок дивіться у новому випуску програми ТВІЙ ДІМ, що виходить в ефір за підтримки Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні".

Варто пам’ятати, що перед проведенням енергоефективних заходів у будинку необхідно робити енергоаудит. Енергоаудитор – це саме той фахівець, який збереже ваші кошти від впровадження непотрібних або ж невчасних заходів. Також варто тримати у пам’яті розповсюджені помилки при термомодернізації, і, аби ви про них не забули – ми підготували невелику пам’ятку.

Як ОСББ економлять на комуналці: реальні приклади

Стаття підготовлена в рамках спільного проекту "Обозревателя" та Проекту USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні" "Комфортні ЖКГ-лайфхаки".