УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС
Борис Кушнирук
Борис Кушнирук
Экономист

Блог | Реальний вплив антиросійських санкцій ширше, ніж номінально записаний

Реальний вплив антиросійських санкцій ширше, ніж номінально записаний

Перелік російських компаній, які потрапити під санкції США, не новий. Серед них "Калашников", "Ростех", "Оборонпром". Потрібно розуміти, що санкції носять скоріше характер м’якої сили, ніж дубини, яка б’є по голові. Для цих компаній є обмеження.

По-перше, американські чи європейські банки не можуть давати їм кредити, а всі інші компанії не можуть або укладати з ними спільні угоди, або торгувати з ними. З цієї точки зору санкції обмежують можливості цих компаній до залучення інвестицій, до наукових розробок і у зв’язку з цим у них буде менше можливості для розвитку.

Інша справа, що під санкції США чи Євросоюзу можуть потрапити компанії, навіть якщо вони не американські і не Євросоюзу, у разі якщо вони починають торгувати з компаніями, які знаходяться під санкціями. Наприклад, деякі китайські компанії працювали з північнокорейськими компаніями, а санкції були введені проти північнокорейських компаній. Внаслідок цього США запровадили санкції вже проти китайських компаній, які торгували з північнокорейськими компаніями. Таким чином ці санкції поширюються не тільки безпосередньо на компанії, проти яких ввели санкції, а й тих, які погодились з ними торгувати.

Читайте: Вопрос Крыма становится все большей проблемой для русских

Отже реальний вплив цих санкцій ширше, ніж номінально записаний. Тепер будь-хто, хто хоче торгувати з іранськими чи російськими, чи північнокорейськими компаніями, вже змушені будуть це робити через підставних осіб, через якісь "прокладки", щоб не "світитись" самим. Інакше у них є ризик, що вони потраплять під санкції США і Євросоюзу.

Також якщо будь-які компанії, які навіть формально не знаходяться під санкціями США, але починають торгувати з компаніями, які знаходяться під санкціями, але розрахунки ведуть чи в доларах, чи в євро, то у США і у Євросоюзу з’являється механізм вдарити по тим компаніям, які починають працювати з компаніями, які знаходяться під санкціями. Тобто у них фактично перекривається можливість проводити свої розрахунки в доларах і євро, причому не тільки безпосередньо з американськими і європейськими компаніями, а будь-якими компаніями в світі.

Тому всі з обережністю починають працювати з російськими підприємствами, що потрапили під санкції. Хоча це м’яка сила, вона не передбачає дуже жорсткого ефекту.

Читайте: Круг подозреваемых в покушении на Мосийчука сужается

Отже не можна сказати, що ці санкції призведуть до негайної проблеми з російською економікою. Вони розраховані більше на довгостроковий ефект, ніж на те, що сьогодні-завтра російська економіка впаде внаслідок тих санкцій.

Якщо ми говоримо про науково-технічний розвиток в Росії (відносно компаній, які відносяться до ВПК, оборонки, що потрапили під санкції), то потрібно розуміти, що вони і не мали особливих прямих можливостей співпраці з американськими компаніями. Оскільки, умовно кажучи, і в США, і в Євросоюзі є певні обмеження по торгівлі технологій військового призначення чи подвійного призначення. У Росії навіть і так можливостей з цього приводу не було. А все інше, якщо відбувається, відбувається скоріше механізмом крадіжки технологій. А це вже робиться в інший спосіб, аніж офіційно. Тобто чи знаходитесь ви під санкціями? чи ні, але якщо ви крадете щось, то яка різниця, чи є якісь інші обмеження щодо вас.

В даному випадку крадіжка технологій відбувалась і буде відбуватись. Треба намагатися не допускати цього і уявляти, що компанії ВПК будуть намагатись красти технології і за рахунок цього мати можливість розвиватися. Це робиться в різний спосіб, ви можете через треті країни викупити обладнання. Та компанія в країні, яка не знаходиться під санкціями, купує американську продукцію, наприклад, пов’язану з ракетними технологіями. А потім ви просто через треті компанії викуповуєте цю продукцію, розбираєте до останньої деталі і повністю починаєте або копіювати, або розбиратися, як воно працює, щоб використати саме такі технології вже для своїх цілей. Так працює крадіжка технологій чи через просто шпіонаж комп’ютерний, чи через просто купівлю технологій, заборонених для вивезення, за хабарі.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...