newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Конкурентна боротьба на колесах

Конкурентна боротьба на колесах

Автомобільний ринок України переживає не найкращі часи. Якщо вірити статистичній інформації профільних організацій, у посткризовий період ринок нових автомобілів у країні не відновився, проявивши тим самим сумнівні успіхи. Причиною таких перипетій аналітики називають російський наступ на український ринок. Так, поступова експансія на українське автополе не дає можливості українським виробникам відновитися після надважких кризових років: за прогнозами експертів, цьогорічний показник виробництва автомобілів ледь дотягне до третини обсягів 2008 року.

Видео дня

Тим часом російський автопром розвивається досить активно, оскільки, як свідчать очікування аналітиків, цього року Росія перейде межу 2008 року и показник виробництва сягне 2 795 тис. автомобілів. Більше того, російський наступ продукує втрату українськими виробниками частки власного авторинку.

Що ж стало причинами такого розбрату? А їх декілька. Зокрема, спеціалісти корпорації "УкрАВТО" вбачають настання не найкращих часів в українському автомобілебудуванні, і, відтак, розвитку автоіндустрії в цілому у кризі 2008-2009 років, наслідки якої ще й досі несила здолати. Також однією з причин, що спричиняє нестабільностi, є фінансова криза зі значними коливаннями валютних курсів, чим, власне, викликане різке падіння платоспроможного попиту. Серед причин звуження автомобільного ринку також числяться складність залучення кредитів як гравцями ринку, так і скорочення в цьому напрямі споживчого кредитування.

Більше того, вступ до Світової організації торгівлі позначився на ринкові зниженням ставок імпортного мита на автомобілі в 2,5 рази, який не мав для виробників позитивного підтексту. На думку виробників авто, низька інвестиційна привабливість, жорсткий режим оподаткування та недосконалість законодавства в цілому стримують можливості національних виробників транспорту.

Автоцифри

Виробництво в Україні автомобільного транспорту в поточному році скоротиться на 3,3%, в порівнянні з 2011 роком, і складе 101,2 тис. одиниць. Такими очікуваннями поділилися з "Обозревателем" у прес-службі корпорації "УкрАВТО". При цьому, за словам президента корпорації, депутата Верховної Ради Таріела Васадзе, 10,6% з них - власного виробництва, а 9,4% - так зване "викруткове виробництво" (збираються в Україні). В той же час спеціалісти Асоціації "Укравтопром" відзначають скорочення протягом жовтня місяця виробництва автотранспорту на 26% порівняно з аналогічним показником минулого року. Сумарно ж за січень-жовтень поточного року, за даними прес-служби Асоціації, українськими автовиробниками виготовлено 67 083 автотранспортних засобів, що менше торішнього показника на 22%.

Причинами таких неоптимістичних змін стало зупинення конвеєрів корпорації "Богдан" і Запорізького автомобілебудівного заводу, та мінімальні обсяги замовлень на заводах КрАЗ і ЛАЗ. Якщо керівництво "Богдана" звинувачує у зупинці роботи введення Росією утилізаційного збору, то ЗАЗ пояснює такі зміни достроковим виконанням річних планів з обсягу виробництва. Проте обидві виробники зійшлися на тому, що уникнути погіршення ситуації можна було б за умови наявності кваліфікованої підтримки з боку держави.

Якщо ж говорити про динаміку продажів, ситуація тут аналогічна. Як повідомила "Обозревателю" прес-секретар Асоціації "Укравтопром" Анастасія Кара, експортні поставки за три квартали поточного року зафіксовані на позначці 26 548 шт., що на 21% менше, ніж у минулому році. При цьому імпортовано в Україну 259216 одиниць автотранспортної техніки, що на чверть більше аналогічного показника минулого року. У вартісному вигляді це становить 3 млрд 258 млн доларів.

У результаті таких перипетій частка вітчизняної продукції на первинному автомобільному ринку скоротилась з 23% до 16%, а дефіцит зовнішньоторговельного балансу в частині торгівлі автотранспортом склав більше 2,9 млрд доларів. За обсягами реєстрації нових автозасобів ситуація схожа.

Як бачимо, щорічно кількість автомобілів українського виробництва в загальній масі транспортних засобів скорочується. Чому? Відповідь спробуємо дати далі.

Куди і чому тікають виробники

За останні десятиріччя Україна залишилась без майже десятка автомобільних заводів. Серед раніше провідних підприємств галузі, що наразі припинили роботу, сімферопольський "КримавтоГАЗ", бориспільський "УкрВолгатехсервіс", чернігівський "Чернігівавтодеталь", кременчуцький IVECO-КрАЗ, херсонський "Анто-Рус", краснодонський "Автоагрегат". Також втекли з ринку 3 столичних підприємства - КАРЗ № 5, КАРЗ № 6 та "АЗМО, а Луцький ЛуАЗ припинив виробництво легкових автомобілів.

Така ситуація, на думку експертів корпорації "УкрАВТО", виникла через відсутність державної підтримки галузі як такої. Надалі ж перспективи також нерайдужні – якщо держава не візьметься за автогалузь та не стимулюватиме прихід сюди інвесторів, дуже скоро ми ризикуємо залишитись без власного авто. Яскравим свідченням безавтомобільної загрози є той факт, що з-поміж країн СНД китайські представники компанії Geely Corporation обрала для будівництва заводу по збірці Geely не Україну, яка є центром Європи, а сусідню Білорусь. І перші машини білоруської збірки очікуються вже в наступному році. Пов’язують такий вибір Geely Corporation саме з програмою державної підтримки. Як зазначив у ході прес-конференції народний депутат Дмитро Святаш, якого пов'язують з корпорацією АІС, локалізація виробництва на території Білорусі пов'язана з держпрограмою підтримки. "При цьому автомобілі китайського бренду будуть вироблятись для ринків Єдиного економічного співтовариства - Росії, Білорусі та Казахстану", - зауважив він. Варто зазначити, що в Україні з 2007 року Geely зібрала трохи більше 30 тис. одиниць.

Незадоволений умовами розвитку автопрому в Україні і потенційний інвестор, президент європейського представництва американської корпорації General Motors - GM Європа Нік Райлі. За його словами, для залучення інвестицій в автовиробництво України необхідні державні ініціативи, які створять клімат для капіталу, а також гарантія повернення вкладених коштів. "Іноземний інвестор зацікавлений у поверненні інвестицій, це важливо для будь-якого бізнесу. У свою чергу, імпортери від цього не залежать, їм головне мати свій ринок ", - вважає він.

З огляду на те, що справи на світовому ринку також йдуть не так, як того б хотілося, здавалося б логічним, щоб це стало поштовхом для урядів країн стимулювати цей напрям, аби створювати гідні конкурентні умови. Проте в Україні, де є й кваліфіковані спеціалісти, і внутрішній ринок збуту, розвиткові власного автопрому приділяють замало уваги. На думку аналiтикiв, нам потрібна власна модель розвитку з огляду на досвід сусідніх країн. "Ми вважаємо, що дії російської влади повинні послужити нам прикладом. Український автовиробник зараз перебуває під великим тиском імпортної продукції і потребує радикальних захисних заходах з боку уряду", - вважає Таріел Васадзе.

Заходи, які необхідно здійснити для стабілізації і розвитку аналітики корпорації "УкрАВТО" вбачають у наступному.

Перші кроки Україна вже робить - Верховна Рада 20 листопада прийняла в першому читанні законопроект про утилізаційний збір на колісні транспортні засоби, від сплати якого звільненi підприємства-виробники автомобілів по повному циклу. Автовиробники, посилаючись на правила СОТ щодо можливості після трьох років членства в організації переглянути ввізні мита, вимагають підвищити ввізні мита на імпортні автомобілі до 15%.

Разом з тим, на думку учасників ринку, підтримка автомобільного сектора повинна охоплювати весь комплекс вітчизняного виробництва, а не окремих виробників.

Брендоскопія та прогнози

За словами експертів, на українському ринку традиційно присутні всі світові бренди автомобілів. Однак особливий успіх у обсягах продажів цього річ мав китайський бренд Geely. Чому так відбулось – на перший погляд загадка. Та недавні заяви Державної митної служби України дали зрозуміти причини цього несподіваного успіху - схоже, український імпортер не доплачував митні платежі на кордоні. Тобто успіх виявився наслідком протиправних дій.

Щодо національних виробників, то тут найміцніші позиції у ЗАЗу: налагоджено виробництво 3-х різних моделей легкових автомобілів з листа металу. Також з високим ступенем локалізації виробництва в Україні, виробляються автобуси, малі вантажівки. Продукція заводу експортується в багато країн.

Прогнози аналітиків на майбутнє при цьому доволі стримані: вони не очікують зростання ринку автомобілів в Україні в наступному році. "Введення утилізаційного збору за прикладом Росії не корелює в піднятті цін для споживачів, як зниження мита з 25% до 10% в 2008році не призвело до зниження роздрібних цін", - пояснили "Обозревателю" у пресс-службі "УкрАВТО". В умовах слабкої загальносвітової кон'юнктури виробники будуть утримувати свої позиції на українському ринку і абсорбують додатковий утилізаційний податок, як це сталося в Росії. Таким чином, автомобілі не подорожчають, але зростуть надходження до бюджету від імпорту, буде ослаблено девальваційний тиск на гривню.